Marty Koller

Je otrava vitamíny vážná věc?

Nejlepší odpověď
Drap

Je to vážná věc, ale při běžné stravě se to nemůže v našich podmínkách stát. Největší nebezpečí snad může být s vitamínem A, ale to zde u nás nehrozí.

Další odpovědi
Adam2006

Pro smrt např. vitaminem C by bylo třeba sníst 300 pomerančů.

anonym

Ledviny všech ledních tvorů obsahují pro člověka smrtelné množství vitamínu A – snězení není možné přežít. Dále smrtelný je i jen malý nadbytek vitamínu K. Podobně B3 a B6. Ostatní vitamíny by měly vést jen k průjmům, či selháním některých orgánů.

Pepa25

Ano, stejně jako jiná předávkování. Hypervitaminóza hrozí u vitamínů A, D a částečně B3. Popis účinků viz diskuse. Proto je potřeba dodržovat doporučená dávkování. Pro úplnost: nejběžnějším vitamínem C se nelze předávkovat.

Rokio

Pokud například sníš strašně moc mrkve, tak zežloutneš.

da ny

Předávkování některými vitamíny a prvky může být nebezpečné. Předávkování je vzácný jev.
Obecně má většina naší populace spíše deficity až velké nedostatky minerálů a vitamínů. Pak přicházejí zdravotní obtíže, únava, bolesti, křeče, tiky, špatný spánek, změna kvality vlasů, nehtů aj. Stres, deprese. Objeví se nemoci.
V zelenině a ovoci toho moc nenajdete/nezís­káte. Vláknina je to dobrá. Příliš velké množství vlákniny s sebou ze střev předčasně odvádí vitamíny a prvky, které se ve střevech nestihnou vstřebat/přisvojit.
Laboratorním vyšetřením hodnot iontů atd. praktickým lékařem (lze si i zaplatit v biochemických laboratořích) snadno zjistíte, co Vám chybí. Podle specifických obtíží též.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Matesax,

vitamín A se neukládá v ledvinách, ale v játrech. Játra ledních medvědů není vhodné proto konzumovat.

"Lidé i další obratlovci ukládají vitamin A získaný z potravy do jater. Zde zůstává jako rezerva a podle potřeby se uvolňuje do krevního oběhu. Je tedy logické, že v játrech najdeme vysoké koncentrace tohoto vitaminu.

https://www.pri­rodovedci.cz/zep­tejte-se-prirodovedcu/1309

anonym

Ano, myslel jsem správně, psal špatně. Příště si to ověřím, sebejistěji to vnímat budu.

annas

Matesax,

je to tak, někdy jsou ruce rychlejší než hlava. 🙂

annas

Adam2006

Určitě někdo sní 300 pomerančů. 🙂

Pepa25

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hypervitamin%C3%B3za