Kelt

Je omlouvání řešení, jak si zachovat tvář, nebo existuje něco více?

Teď se objevil článek, že se ZOO v New Yorku omluvila za to, že v roce 1906 držela v kleci černocha. A mohl bych pokračovat. Hlavně je skvělé, když cestuji vlakem a vlak má zpoždění, tak slyším : České dráhy se vám omlouvají. Já kvůli tomu nestihnu třeba jiný spoj a podobně. Podle Karla Čapka existuje rozdíl mezi kulturou a civilizací. Kultura znamená, že když někomu stoupnu na nohu, že se mu omluvím. A civilizace znamená jednat tak, abych nikomu na tu nohu nestoupl. Kolik milionů lidí bylo zabito, protože mělo jinou barvu kůže, věřilo něčemu jinému než druhý? V Břeclavi museli vyhodit černocha, který ve vlaku nechtěl zaplatit za jídlo a příplatek bral jako útok proti jiné rase. A mohl bych pokračovat. Neměli bychom hledat spíše to, co nás spojuje než to, co nás rozděluje? Takže jak to vidíte vy? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Obecně. Myslím si, že omluvit se je správné. Postižený si uvědomí, že dotyčný se zamyslel nad tím, že ublížil, vyjádřil lítost, bere zodpovědnost za to, co se stalo, poklud to jde, snaží se napravit.

Jenže ne každý je ochotný omluvu přijmout, i když okolnosti ukážou, že omlouvající chybu neudělal. Omluva se obrátit pro omlouvajícému, často je jeho snaha „zmařena“ urážkam
O čem to svědčí?

„Chápat lidi a odpouštět jim, na to je třeba charakter a sebeovládání.“
Andrew

https://zena.ak­tualne.cz/cita­ty-o-odpusteni/r~i:wi­ki:4207/

--
Jenže příklady na činy, které jste uvedl, vypadají jako neomluvitelné a nenapravtelné.. ,

Ale každá omluva je určitě lepší než nic. Bolest ze ztráty nenahradí, ale může ji zmírnt, když si omlouvající uvědomí chybu, naznačí možnost nápravy, tedy něco nového v budoucnosti. Třeba zabezpečení železnic

Někdy je to i útěcha, že ztráta života, byť bolí, rozhýbe věci kolem a pomůže ostatním.

Další odpovědi
da ny

„Takže jak to vidíte vy?“
Asi nějak podobně jako Vy
Ale v celosvětovém měřítku je takové lidi zatím méně slyšet a vidět.

Vše je v člověku, ať je červený, zelený nebo fialový. Nejhorší je davová psychóza.
Na Zemi jsou i lidé, kteří se chovají nadřazeně, hůř než dobytek (omlouvám se nevinné němé tváři, za obecně užívaný přívlastek :D) a využijí/zneužijí každé situace.