Avatar uživatele
Zlatý

Je neexistence důkazu důkaz? Má se o všem pochybovat?

Setkáváte se s tzv. konspiračním kokteilem, který se míchá z pomluv, zášti, nedůvěry a nekritičnosti? Konspirační teorie se dokonce přednáší na vysokých školách...

Jde opravdu o boj mezi Dobrem a Zlem, při čemž Zlo se skrývá a musí být odhaleno?
Platí stále biblické poučení, které říká: „Pro ty, co nepřijali lásku k pravdě, zůstane stejně všechno velkou hádankou".

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Uváděné je klasickým postupem všech konspiračních teorií :-D.
Jenže právě neexistence důkazu už z logiky věci nemůže být důkazem, vždyť to naprosto postrádá smysl.
Jednoduchý příklad:
Franta Novák v obchodech při nákupu krade, poněvadž nedokázal, že nekrade!
No není to blábol?

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Je to něco jako presumpce neviny. Je mnohdy lépe pochybovat,pomáhá to pravdě. Vždyť VŠE je stejně relativní. Mnohdy jsme si jisti a důkaz stejně chybí.


Avatar uživatele
Zlatý

Na dokládání neexistujících důkazů je postaveno mnoho násilných organizací, které nepřijímají jinou pravdu, než tu svou - ať už je to církev s jejími inkvizičními praktikami, nacistická, komunistická nebo islámská diktatura - veskrze se jedná o to mít "správný" názor i za cenu donucení.
Teorie Na každého se něco najde - zde funguje naprosto spolehlivě.
Osobně nesnáším jakýkoli nátlak a zaštrašování, jeden by řekl, že v takto vyspělé společnosti jsou některé konspirační teorie přežitek. Zdá se, že naopak. Neděje se tomu bohužel pouze ve vysokých kruzích, touhu ničit se a mít se vzájemně na pozoru mají i "obyčejní" lidé.
Klasickým příkladem v naší literatuře je příběh Přivedla žebráka na mizinu z Povídek Malostranských.


Avatar uživatele
Zlatý

Ukázka důkazu podle sv. Tomáše Akvinského

Druhá cesta je z pojmu příčiny účinné. Shledáváme totiž, že v těchto věcech, smysly poznatelných, jest pořad příčin účinných. Ale shledáváme, že není možné, aby něco bylo příčinou účinnou sebe sama, poněvadž tak by bylo dříve, nežli samo jest, což jest nemožné. Není pak možné, aby se v příčinách účinných postupovalo do nekonečna. Neboť ve všech příčinách účinných, seřaděných, první jest příčinou prostředního a prostřední jest příčinou posledního, ať jest prostředních více nebo jen jedno. Ale není-li příčiny, není účinku. Kdyby tedy nebylo prvního v příčinách účinných, nebude prostředního ani posledního. Avšak kdyby se postupovalo do nekonečna v příčinách účinných, nebude první účinné příčiny, a tak nebude ani posledního účinku, ani prostřední příčiny účinné, což jest zřejmě nesprávné. Tedy je třeba stanoviti nějakou příčinu účinnou první, kteroužto všichni nazývají Bohem.(Net)
----------------
No - je to poměrně jednoduché---------co?

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Ad www. Je to filozofická otázka, na níž navazuje další část - pomluva, nepravda - jedna paní povídala - je to důkaz? Logiku to má.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

www, není to často tak ve skutečnosti? Nemyslím jen v běžném životě, ale i v politice? To jsou ty konspirace. Teď mě napadla uměle vyvolaná prasečí chřipka, aby se prodala vakcína.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3824
Zlatý Drap 2288
Zlatý led 1652
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 872
Zlatý mosoj 847
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.