nyjono

Je, nebo není rozdíl mezi kachnou a kačenou?

Několik lidí a několik názorů.
Tak jak to je?

Dík,
přišlo mi tochu zvláštní 😁. Jedna z nich snad měla být nějaká menší či co, Ale která, nikdo nevěděl 😁 😁

Nejlepší odpověď
marci1

Není. „Kačena“ je synonymum od slova „kachna“. 🙂

https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-ceskych-synonym/kachna?

Doplňuji:
Pojmenování.
České slovo kachna je doloženo již ve středověku. Je onomatopoického původu, vytvořené ze slovesa káchat pomocí sufixu -na, srov. např. analogicky vytvořené výrazy štěkna, drbna aj. V českých dialektech, mimo jižní Čechy, je běžný tvar kachna, na Moravě a ve Slezsku kačena, ve Slezsku též kačka (srov. pol. kaczka). V jižních Čechách, např. na Prácheňsku a Táborsku, se používá tvar lička. Pro samce se na většině území České republiky používá název kačer (na Slovácku káčer) na Horácku je doložen tvar kachák, v jižních Čechách ličák a na Znojemsku šmák. Tvary lička a ličák se používají v myslivecké mluvě pro kachnu divokou. 🙂
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kachna_dom%C3%A1c%C3%­AD

Další odpovědi
annas

Obě pojmenování se podle jazykovědců líší původem. Význam lexikální je tedy stejný, tedy pták, který pochází z rodu Anas. Dvojí vyjádření jedné „věci“.

„Jazykovědci rozlišují původ slov kachna a kačena (kačer) na úrovni lexikální. První je utvořeno od onomatopoické citoslovce "kách-kách“, druhé od „káč-káč“, neboza onom. základ slova kačena, káča považují vábicí i ciltoslovce kač nebo kach

.
Slovo je kačena, kačer (přitvořeno podle houser). Z vábicího citosl. kač, kač, srov. kachna. Původní název kačicě, káče, odtud jméno Káča.

Kačena byl i název vězení.

kachna – kachna, kachní, kachnička. Jen čeština. Výraz zvukomalebný podle kachního křiku kach, kach. Praslovanský název se nezachoval., zněl utka, je doložený název Útvina.

Citoslovce kač napodobuje zvuk citoslovce kach. Od slovesa káchati., přidáním přípony -na, vznikla kachna.

Kachniti se x káčkati se – máchati, koupati se – výraz expresívní, . Záleželo na tom, jako kdo zvuk vnímal.

Václav Machek Etymologický slovník.

Kačena je spíš moravismus,, užívá se na Hané, kachna čechismus.

Kepler

V obou případech jde o samici kachny, oba názvy jsou přípustné. Jinak je kačena taky přihlouplá, nerozvážná žena, potrhlá kačena. https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=ka%C4%8Dena Taky slangový výraz pro několik dalších věcí (např. někdejší vojenské menší skříňové vozidlo Tatra).

aliendrone

Není jednoduché odpověďet.

  1. kachna > domácí, divoká > obě na pekáč
  2. kachna > poměrně oblíbený produkt presstitutů (a presstitutek)
  3. kačena > viz 1
  4. kačena > slangově bezpečnostní kasa, pokladna, trezor
  5. kačena > Tatra 805
  6. Kačena > Kateřina
  7. … atd. atd.

Když se o ženě tvrdí, že „je to Káča/káča“, tak sice chápu (asi) jak na dotyčnou mám nahlížet, ale netuším, jestli to je podle nějkaé reálné (třebas kdysi) existující Kateřiny nebo nebohého ptáka či dokonce dětské hračky… Spokojenost? ;) :D :D

Emefej

Pokud bude do křupava vypečená s lahodným zelíčkem a bramborovým knedlíkem, tak je mi jedno zda jde o kachnu či kačenu. Sežeru obě!

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Emefej

„Ptáka z rodu Anas, popsala nám annas.“

Hurá, je ze mě dadaista!

annas

🙂

nyjono

Ještě prý, že kachna je domácí a kačena divoká 🙂