Kelt

Je nalévání tekutin platné dle fyzikálních zákonů?

Kapaliny mají stály objem a vejdou se do dané nádoby. Dnešní večeře mne inspirovala k této otázce. Naléval jsme si pivo z lahve do sklenice, která má objem cca 0,1 dl. Když naleji trochu piva, není to ono, když po okraj, pivo vypění a přeteče. Je nějaká mez, pokud mohu nalét pivo do sklenice, aby mi nevypěnilo? A dolévat se nesmí. Záleží ještě na dalších faktorech ? Stupně piva, teplota atd. Například si naleji pivo palec pod hrdlo a vím, že pivo nepřeteče. Než to vyzkoužím, zajímá mne, zda s tím má někdo nějaké zkušenosti, abych nemusel experimentovat. Děkuji.

Odpovědi
Kepler

Tedy sklenici o objemu „cca 0,1 dl“ neznám, to je půlka malého prcka. Ale budiž. Zásada je nalévat pivo z flašky do sklenice pomalu a po stěně. Pak se ti snadno podaří udělat i pivo bez pěny. Kdo by ale takový blivajz po americkém způsobu pil?

Edison

Pivo (a jiné sycené nápoje) nejsou holt jen pouhá tekutina. Pohybem prostě vypění, protože je to směs mnoha chemikálií, včetně vody a rozpuštěného CO2. Záležíá na tom, kolik toho CO2 obsahuje, teplotě, pohybu a jistš i dalších vlastnodtech.