Avatar uživatele
Kelt

Je nalévání tekutin platné dle fyzikálních zákonů?

Kapaliny mají stály objem a vejdou se do dané nádoby. Dnešní večeře mne inspirovala k této otázce. Naléval jsme si pivo z lahve do sklenice, která má objem cca 0,1 dl. Když naleji trochu piva, není to ono, když po okraj, pivo vypění a přeteče. Je nějaká mez, pokud mohu nalét pivo do sklenice, aby mi nevypěnilo? A dolévat se nesmí. Záleží ještě na dalších faktorech ? Stupně piva, teplota atd. Například si naleji pivo palec pod hrdlo a vím, že pivo nepřeteče. Než to vyzkoužím, zajímá mne, zda s tím má někdo nějaké zkušenosti, abych nemusel experimentovat. Děkuji.

Zajímavá 0 před 2101 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Tedy sklenici o objemu „cca 0,1 dl“ neznám, to je půlka malého prcka. Ale budiž. Zásada je nalévat pivo z flašky do sklenice pomalu a po stěně. Pak se ti snadno podaří udělat i pivo bez pěny. Kdo by ale takový blivajz po americkém způsobu pil?

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Edison

Pivo (a jiné sycené nápoje) nejsou holt jen pouhá tekutina. Pohybem prostě vypění, protože je to směs mnoha chemikálií, včetně vody a rozpuštěného CO2. Záležíá na tom, kolik toho CO2 obsahuje, teplotě, pohybu a jistš i dalších vlastnodtech.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek