Gestas

Je náhoda, že v anglickém slově pro drahokamy jewels je jew, což znamená Žid?

Nejlepší odpověď
annas

Existuje etymologický vztah mezi „židem“ a „klenotem“?
Žádný vztah – ten vyplývá i z etymologie. .

V odkazu je neúplný původ, nejde o odborný etymologický zdroj.

ttps://www.qu­ora.com/Is-there-an-etymological-relation-between-Jew-and-jewel
--

V jazyce náhoda neexistuje, všechno má svá pravidla.

Původ se dovíte z anglického etymologického slovníku.

Etymology Jew
Původ – pozdní 12 st., Giw, Jeu, „žid (starověký nebo moderní), jeden z židovských ras nebo náboženství“, z anglo-francouzského iuw , starý francouzský giu (Modern French Juif ), z latiny Iudaeum (nominativ Iudaeus ) Řecký Ioudaios ,z aramejského (semitského) jehudhai (židovského) „Žida“, od Y'hudah „Judy“, doslovně „oslavovat“, jménem Jakuba – čtvrtý syn a kmen pochází od něj.

Pravopis s J- převládá od 16 st.. Nahradil starý anglický Judeus „Židé“, který je z latiny.

Etymologie jewel
Pozdní 13 st. „Hodnota hodnot používaná pro ozdobu“, z anglo-francouzského juella , starý francouzský jouel „ornament, přítomný, kleno. Výraz je snad v kategorii "Zábava, sport,“ ve vulgární latině „to, co způsobuje radost“ Další teorie sleduje latinské gaudiu , také s pojetím „radujte se atd. “

http://www.ety­monline.com/in­dex.php?allowed_in_fra­me=0&search=jew

http://www.ety­monline.com/in­dex.php?allowed_in_fra­me=0&search=je­wels

Další odpovědi
dejavu

Ne, podle tohoto vysvětlení https://www.qu­ora.com/Is-there-an-etymological-relation-between-Jew-and-jewel obě slova mají jiný původ. Klenot pochází ze starého francouzského joelu. Etymologie tohoto slova je ale nejasná: jedno stanovisko ji spojuje s latinským gaudiem, z čehož pochází francouzská radost, zatímco jiný preferuje latinu jocare, kořen francouzského jouer, hrát.
Žid je spojen s latinským iudæumem, Židem, který zase pochází z synonymního řeckého ioudaiosu, a před tím hebrejský y'hudi Žid, sám od y'hudah Judy.