paul1

Je možné, že hromadění informací může oddálit vznik Alzheimra?

Včera večer jsem tuto informaci zachytil v pořadu „Metuzalem“, dávali ho na ČT3. Bylo to něco v tom smyslu, že zaměstnáváním mozku a hromaděním informací se oddálí vznik této nemoci, nebo aspoň zmírní její průběh.
Doplňuji autora: MUDr. František Koukolík, Dr.Sc. Je to celý seriál, nemohu najít patřičný díl. Už ho mám, je to tento a o objemu informací se hovoří někde okolo 10-té minuty, 5 minut před koncem:
https://www.ces­katelevize.cz/po­rady/103199141­04-metuzalem/21156323­0210007/
Takže ten Lenin měl pravdu, když říkal: „Učit se, učit se a učit se.“
ale jsou i další krátké díly, kde je hodně dobrých informací:
https://www.ces­katelevize.cz/po­rady/103199141­04-metuzalem/21156323­0210006/
https://www.ces­katelevize.cz/po­rady/103199141­04-metuzalem/21156323­0210016/

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Alzheimero­va_choroba

Nejlepší odpověď
da ny

Není vědecká shoda.
Domnívám se, že se vůbec nemusí jednat „hromadění informací“.
Jde o „procvičování mozku“ intelektuálními činnostmi (čtení, vyhledávání, objevování, opakování, vyprávění, luštění, psaní, počítání, hry aj.)

Další odpovědi
marci1

Ano, je tomu tak. Je nutné mozku zajistit kognitivní rezervu, rozvoj synapsí (neuronových spojení). 😄
Kognitivní (= poznávací) funkce mozku se s přibývajícím věkem zhoršují, dochází k jejich úbytku, a proto je žádoucí tyto funkce nějakým způsobem dlouhodobě trénovat či stimulovat. Ideální formou, jak předejít zhoršování kognitivních funkcí, je prevence. Tedy začít trénovat již v době, kdy žádné problémy s pamětí apod. ještě nepociťujeme. Trénink je samozřejmě vhodný i pro ty, kdo mají pocit, že „už ta paměť není, co bývala”. Právě cíleným posílením paměti a ostatních funkcí, případně využitím různých paměťových technik a pomůcek, lze tento stav zvrátit anebo v případě již viditelných kognitivních zhoršení minimálně zajistit, že se tento proces zpomalí či nebude zhoršovat.
V odkazu je ukázkový trénink kognitivních funkcí: https://www.se­niorzone.cz/33/u­kazkovy-trenink-kognitivnich-funkci-uniqueidmRRWSbk196FN­f8-jVUh4ErIHWTr4_CGKv0ph­eFok2O8/
Prožívání symptomů Alzheimerovy choroby je zapříčiněno ztrátou synapsí v mozku. Průměrný mozek má přes 100 trilionů synapsí a neustále nějaké ztrácí, zatímco stále získává nové. Tato schopnost se nazývá neuroplasticita, neboli plasticita mozku. Pokaždé, když se něco nového naučíme, vytváříme zároveň nová neuronová spojení – synapse – a posilujeme ty již existující. Kromě učení se novým věcem je vhodný také kognitivní trénink, který stimuluje právě plasticitu mozku a napomáhá udržet kognitivní funkce v kondici v rámci prevence, ale i během podpůrné léčby pacientů s demencí.
https://www.men­tem.cz/blog/pred­behnete-alzheimera-2/

Standa Macík

Ano, podle mě je to možné, proto se chci začít učit nový jazyk, ono můj děda měl Alzheimera, takže z toho mám trochu strach.

ecpedicelove

Ano je to opravdu možné. Slyšela jsem že Alzheimra podporují i telefony televize atd… Samozřejmě každý jsme jiný, takže záleží i na dna

kungfista

Ne, není tomu tak, kapacity mozku investované do vzdělání se pak nepodílejí na kompenzaci nastupujících výpadků paměti.

Více na https://www.al­zheimer.cz

Blackgreen

Ano

haluzakfest

Asi sem přišel na klíč k něčemu, co je zásadní v životě každého jedince, myslím, že by se nic z toho nestalo, kdybych netrávil život něčím co bych teď zpětně hodnotil, jako šíleně intenzivním tréningem zábavným způsobem. Tedy, hledejte, přemýšlejte, čtěte komunikujte, najděte si takovou cesta která vás sama vtáhne. Po pár letech přijde něco, co vám způsobí, že se vám prostě rozvine mozek. Jestli o tomhle lidstvo neví, potom je to katastrofální ostuda, už jsem prošel 4× něčím, co razantně zvýšilo mé IQ, zefektivnilo celé mé fungování, začal jsem více vnímat, a přemýšlet v souvislostech a tohle jde ještě dál. V tuto chvíli jsem v bodě, kdy si připadám že mám informace jak na hdd zorganizovány a to se děje samo, řeším nějaký složitý úkol, a podvědomí si začne samo vytahovat potřebné souvislé data z těch mnoha informací. A tímto docílíte, že už pro vás nebude v životě nic problém, začnete vnímat to co jste do té doby nevnímali. A celá společnost je nastavena a odmala vedena k tomu, aby se úplně vyhli tomuto rozvoji, předpokladem pro tohle je totiž intenzivní snaha, a touha, né po vymývání mozku chlastem, bezduché otrocké práci, nebo sledováním reklam v tv. Ale neomezeným hledáním. Je to to nejtěžší v životě, ale když vydržíte. Tak zjistíte tu hodnota a ta vás ohromí. Jo a taky se uzdravíte, a hlavně začnete se i chovat rozumně, ono je těžké se pomalu zabíjet, když znáte čím dál větší detaily. Já začal tak, že jsem hledal pravdu v záhadách a všude kde bylo něco nejasného. Duchové, ufo, ilumináti, pyramidy, démoni, a všechno tohle. Potom jsem našel zkratku.. asice.. když budete bez jakýchkoli obav a předsudků, studovat ty největší společenské tabu, jako serioví vrazi, nebo pedofilové, terorismus, bezdomovectví.. a zkrátka všechno to krajně nepříjemné nebo děsivé. A poctivě v tom budete hledat pravdu, tak tohle zrychlí ten proces uvědomování. Klíčové je táhnout dlouhé myšlenky, nebát se jít do maximální hloubky, já se vždy držel toho: Klid, je to jen myšlenka, není důvod se jí bát, nemůže ti ublížit hypoteticky můžeš přemýšlet o čemkoli. Jenže pozor, rozlučte se s tím.. no takhle, je velmi náročné, skloubit tuto životní cestu s tou debilní životní cestou. Pochopíte význam a důležitost času, života. Zjistíte, že nemůžete pracovat.. pro mě je zcela nepředstavitelné obětovat třetinu života tak bezduché činnosti, kdekoli ve fabrice. Peníze mě třeba vůbec nezajímají. Zkrátka pozor, zjištění toho kdo skutečně jste, vám může zcela převrátit život vzhůru nohama.

paul1

Ještě doplňuji informace o vyjádření České alheimeroské společnosti, které jsem mezitím obdržel:
" děkujeme za Váš dotaz; ano, procvičování mozku (formou tréninku paměti nebo kognitivní rehabilitace) má pozitivní vliv na udržení mentální kondice a působí jako prevence rozvoje demence). Případně pří již diagnostikované kognitivní poruše (demenci) je vedle včasné farmakoterapie důležité procvičovat kognitivní funkce (paměť, řeč, pozornost apod.) pro udržení stávajícího kognitivního stavu a oddálení případné progrese nemoci.
Vhodné jsou křížovky, kvízy, stolní hry, různá cvičení zaměřená na krátkodobou paměť, pozornost, řeč a další, proto bychom měli nezapomínat na nejen fyzický pohyb, ale i mentální aktivitu (číst, psát, počítat..) spolu s podporou zdravého životního stylu.
PhDr. Eva Jarolímová, Ph.D.
konzultant, psycholog a lektor
Česká alzheimerovská společnost
Šimůnkova 1600/5
182 00 Praha 8"

marci1

Škoda, že vysílání TV kanálu ČT3 dne 31.12.2022 končí. ☹

paul1

Možná by pomohlo, aby lidé protestovali, podařilo se to u AZ kvízu na ČT1.

paul1

Právě jsem žádost o zachování ČT3 i po novém roce a dále odeslal na adr.:
https://www.ces­katelevize.cz/vse-o-ct/kontakty/?re­sult=true

Pokud se připojí více lidí, možná to pomůže.