rob1

Je možné vyplatit mateřskou předem?

Zdravím,
slyšel jsem nedávno, že prý při mateřské dovolené je možné dávky vybrat předem. Po narození dítěte, kdy by matka měla brát mateřskou, lze tyto dávky vybrat například na 4 roky, tj. výše mateřské krát 48 měsíců. Je to pravda?
To jako rodiče si nechají vyplatit x tis. kč a poté tedy neberou měsíčně ani korunu?

Podle mě je to totální blbost!

Odpovědi
Nuk nuk

V první řadě je potřeba si neplést „mateřskou“ a „rodičovskou“. Mateřská začíná obvykle po porodu a trvá pouze 28 týdnů. Vybírat ji smí ale pouze žena, která byla před narozením dítěte zaměstnaná, nebo měla dostatečně dlouho hrazené zálohy na sociálním pojištění. Její základ se vypočítává z platu.
Pak (popř, po narození dítěte) následuje „rodičovská“ dovolená. Tady je pevně stanovená částka, kterou matka (rodič) smí vybrat. Rozdíl je jen v tom, jak dlouho ji bude vybírat a podle toho se stanoví měsíční dávky.
Možnosti jsou tři – dvouletá, tříletá a čtyřletá forma. To, jak dlouhou formu si budete moci vybrat, záleží na tom, jak dlouho byla maminka zaměstnána a jaký měla plat. Dvouletá a tříletá je pouze pro ty, kdo byli minimálně jeden rok před porodem v zaměstnání a měli hrazené sociální a zdravotní pojištění. Pokud žena před porodem nepracovala, studovala, případně je OSVČ, pak má právo pouze na 4 letou formu.
Rozhodně nelze přijít na úřad, říci, že s RD končíte, a oni Vám vyplatí zbytek dané částky. Sice už je dnes možné i tu 4letou po uplynutí 3 let zkrátit, ale rozhodně Vám už nedají nic navíc.

Další věc je, že pokud chcete RD zkrátit, musíte uvést důvod, např. nutný nástup do zaměstnání.

Drap

Předem asi nikdo rodičovskou neproplatí. Já jsem chtěl předem důchod a hádej co jsem dostal.