Plamínek

Kdy jít na mateřskou?

Chtěla bych se zeptat kdy je lepší jít na mateřskou, zda 6 nebo 8 týdnů před plánovaným datem porodu? Nyní jsem s dcerou na mateřské(do tří let věku) a pobírám rodičovský příspěvek, takže vlastně jdu z mateřské na mateřskou. Malá měla teď dva roky. Vůbec nevím co je výhodnější, zda těch 6 nebo 8 týdnů???

Nejlepší odpověď
standa

Je to úplně jedno, protože PPM budete pobírat 28 týdnů, ať již začnete 8. nebo 6. týden před plánovaným termínem porodu.

Jakmile začnete pobírat PPM, tak je automaticky přerušeno poskytování rodičovkého příspěvku (pokud byste měla PPM dostat nižší než rodičovský příspěvek, tak se PPM doplatí do výše rodič.přísp.)

Po skončení pobírání PPM se začne vyplácet nový rodič.příspěvek, a to podle zvolené varianty ve vztahu k věku mladšího dítěte.

Čistě teoreticky by se možná dalo spekulovat:

  • momentálně pobíráte nejspíš základní výměru 7.600 Kč /měs. do 3 let věku dítěte
  • pokud byste na druhé dítě chtěla použít zvýšenou výměru (11.400/měs. po dobu 2 let), protože třeba plánujete dřívější nástup do zaměstnání, tak lze propočítat, že by se vám asi vyplatilo, nastoupit na mateřskou už 8. týdnů před porodem, přerušit tak výplatu rodič.příspěvku v základní výměře, 28 týdnů pobírat PPM a pak 2 roky pobírat zvýšené dávky…

Další odpovědi
panenka

Mateřská dovolená souvisí s porodem a péčí o narozené dítě a trvá 28 týdnů. Narodily-li se dvě a více dětí, trvá 37 týdnů.

Mateřskou dovolenou nastupuje těhotná žena 6 – 8 týdnů před termínem porodu. Nastane-li porod dříve, než určil lékař a žena (zaměstnankyně) tak vyčerpá méně než 6 týdnů mateřské dovolené, náleží jí mateřská dovolená ode dne jejího nástupu až do uplynutí 28 týdnů. Ale, vyčerpá-li zaměstnankyně z mateřské dovolené méně než 6 týdnů z jiného důvodu, náleží jí mateřská dovolená ode dne porodu pouze do uplynutí 22 týdnů (v případě narození dvou a více dětí 37 týdnů).

Mateřská dovolená nesmí být v souvislosti s porodem kratší než 14 týdnů. V žádném případě nemůže končit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu.

2. Kdo rozhoduje o datu nástupu na mateřskou dovolenou?
O datu nástupu na mateřskou dovolenou rozhoduje gynekolog podle stanoveného termínu porodu. Toto datum musí spadat do období 6 až 8 týdnů před termínem porodu.
Formulář o nástupu na mateřskou dovolenou dostane žena od svého gynekologa.