natalka.03

Kdy dostanu prvni materskou?

Dobry den mam dotaz…jsem na pracaku a 3.4 jdu pry na materskou dovolenou a ja bych se vas chtela zeptat kdy mi asi tak prijde poprvy? Slysela jsem totiz ze mi prijde driv nez se nam malej narodi..termin porodu mam 14.5. Ptam se jen proto ze sem si vybrala docela dost drahy kocarek :D a jsem hodne mlada pritel ma mensi plat chtela jsem si na ten kocarek priplatit tou materskou a koupit ho pred narozenim maleho..prosim blbe komentare si nechte..jen se chci zeptat..dekuji

Odpovědi
brillant

Zavolejte si na příslušnou OSSZ a zeptejte se tam.

ivzez

Chcete, abychom si nechali „blbé komentáře“,
ale bez upřesnění to bohužel nepůjde…

Na mateřskou dovolenou (MD, volno na péči o dítě) mají nárok pouze
zaměstnané ženy – matky. Nemáte-li zaměstnavatele, nemá Vám
kdo volno poskytnout. [Nebudete čerpat MD, budete rodičem pečujícím
o dítě, nikoliv rodičem na MD.]

Píšete, že „prý máte jít“ → kdo to říká? Proč „prý“?
Nejde spíše o to, že Vás ÚP bude muset nejpozději 6 týdnů
před pravděpodobným termínem porodu vyřadit z evidence
(už nebudete uchazečkou o zaměstnání)?

Jak dlouho jste v evidenci ÚP?

Na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) nají nárok ženy, které byly
v posledních dvou letech byly účastny na nemocenském pojištění
(byly zaměstnány) minimálně 270 kalendářních dnů.

Druhou podmínkou pro přiznání PPM je účast na nemocenském pojištění
v době vzniku nároku na PPM nebo nástup na PPM v ochranné lhůtě, která
činí maximálně 180 kalendářních dnů po zániku nemocenského pojištění.

Pokud by tyto podmínky splněny nebyly, měla byste až od porodu
nárok na rodičovský příspěvek (RP, sociální dávka).

Splníte-li podmínky pro přiznání PPM, bude se PPM vyplácet měsíčně
pozadu. První výplata by měla přijít ± měsíc po nástupu na PPM.