Rokio

Je možné, aby nějaké slovo dříve existovalo a teď už neexistuje?

Mamka s mojí sestrou hráli dříve docela často internetový slovní fotbal. Tam dříve bylo uznáváno jedno slovo a teď už uznáváno není, což znamená, že už není ve slovníku (poznámka: Jedná se o moji domněnku).

Je tedy možné, aby nějaké slovo nebylo přesunutu do archaismu či historismu, ale místo to se úplně vytratilo?

Nejlepší odpověď
Dochy

Ano, možné to je. V současné době bychom pravděpdoobně měli problémy rozumět staročeštině.
Co se slovního fotbalu týče: Ta hra neexistuje tak dlouho aby nějaké české slovo opravdu stihlo zmizet. Ale je otázka co autoři-správci dělají s databází slov. Tady Ti to asi nikdo neřekne. Ale vím, že jsem několikrát narazil na normální české slovo, které v databázi hry není. Rozhodně ta databáze není stoprocentní. (takže nevyhrává ten, kdo zná nejvíc českých slov, ale ten, kdo má nejlepší přehled o slovech v databázi té hry – nejvíc „natrénováno“)

Další odpovědi
annas

Učili jste se v češtině, že existují slova neutrální, slova zastaralá – archaismy, historismy, zastarávající, poněkud zastaralá, nebo slova , nová neologismy.

Vysvětlení v odkazu

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-znamena-v-cestine-archaismus-a-historismus

Archaismy – bradýř, drahný, kávník, šuba – někde zůstávají v nářečí.

Historismy – např. názvy peněz, řemesla, společenské postavení – zlatka, rýnský; poklasný; čeledín atd.

Všimla jsem si až dodatečně, že se ptáte na slovní fotbal. Tam slova vymazali z databáze, to není žádný jazykový zdroj, ale hra, takže hru aktualizovali. Týká se jen hráčů, kteří se o hru zajímají, není rozhodující pro běžné uživatele jazyka.

Navíc nejde o slova ze staročeštiny, jejíž éra skončila v 15. století.
Mnohá z nich byla nahrazena, jinak se objevují jen v odborných jazykových zdrojích. Přece mnoho slov z 20. století zastaralo.

Zatímco v běžné češtině jsou ve slovnících slova označená jako arch., knižní, zastaralá atd.

Lamalam

Jazyk je živý tvor a stále se vyvíjí. Některá slova vymřou, jiná změní svůj význam a úplně nová zase vznikají. Je to normální.

Drap

Myslím, že takových slov je dokonce celá řada.