Avatar uživatele
annas

Nevíte, jakým způsobem probíhal v 60. letech hon na máničky?

K čemu docházelo? Podařila se komunistům tato akce?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 10Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, irij, anonym, quentos, anonym, chucky, vagra, manon, Dmitrij, flodur před 4901 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
vagra

Protože jsem v té době nosil také dlouhé vlasy,můžu potvrdit,že se opravdu pořádaly hony na „máničky“.Na vesnici,kde jsem tehdy žil,to nebylo tak divoké,tam se po nás jenom pokřikovalo,museli jsme snášet pohrdlivé pohledy starších lidí a hospodský vyhrožoval,že nás vyhodí z hospody,ale nikdy k tomu nedošlo.Protože jsem měl rozumné rodiče,doma jsem byl bez problémů.
V té době, jsme měli bigbeatovou skupinu a hráli Beatles a začínající Olympiky a k tomu přece dlouhé vlasy neodmyslitelně patřily.
Horší to bylo ve škole,tehdy střední,tam nás chtěli vyloučit za dlouhé vlasy.Maximálně k límci košile-to byla norma.Byly problémy dostat se do některých kin.
Tuším,že během r.1967 se tlak postupně snižoval a v šedesátém osmém už to nikomu nevadilo.
Pak jsem se oženil a vlasy si dobrovolně zkrátil až…k lopatkám.:-)

Doplňuji:
Jenom doplním,že teď už ta délka vlasů zdaleka neodpovídá tehdejší skutečnosti.:-)

Upravil/a: vagra

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ten který je

Byly případy že tito lidé se odváželi na služebnu VB, kde byli ostřiháni a mnohdy i zmláceni.V za­městnání to tito lidé také neměli lehké.Jedinými oázami klidu bylo sehnat práci jako lepič plakátů,figurant v geodézii nebo někde ve skladu.Stávalo se že máničky byli vyloučeni z MHD.Když se šlo na pivo,mnohdy nebyli vpuštěni do provozovny a s jízlivým ,,kdo má dlouhý vlas – nesmí mezi nás''byli máničky vyhozeni a nebyli obslouženi.Začali vznikat restaurace 4 cenové skupiny kam chodili potom převážně máničky a tam jim bylo naléváno.V Praze to byla restaurace U zpěváčků,U mal­vaze,Na čůrandě,Na sibiři a mnohé jiné které už dnes ani leckde neexistují.Člověk který se pohyboval na ulici byl leckdy odchycen.Proto někteří maskovali vlasy tím že je nosili schované pod bundou.:-)Být tehdá máničkou a poslouchat jinou muziku než která byla oficiálně v médiích byl docela adrenalin.:-D To se soudruhům komunistům nelíbilo.:-)

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
hanulka11

Je velmi zajímavé si to přečíst celé.

Rozmach “vlasatého hnutí” se komunisté pokusili zastavit v roce 1966. 1. května 1966 rozehnala VB znovu neoficiální průvod mládeže. Řada účastníků byla zatčena a odsouzena k nepodmíněným trestům odnětí svobody a v srpnu toho roku přijal Národní výbor hlavního města Prahy vyhlášku proti “chuligánům”. V praxi to znamenalo násilné stříhání zadržených, zákaz vstupu do veřejných prostor – restaurací, kin, dokonce i nádraží! (otec písničkáře Jaroslava Hutky musel za svého syna v roce 1966 zaplatit pořádkovou pokutu za “znečištění” peronu nádraží v Olomouci, čehož se dopustil svými dlouhými vlasy). Oficiálně byla celá kampaň zdůvodňována “hygienickými” důvody a měla zabránit rozšiřování parazitů – vší, a podobně razie probíhaly samozřejmě i na školách a učilištích všech stupňů. Tato opatření postihla zejména Prahu, ale kampaň proti parazitům probíhala i na venkově a v menších městech, vydatně podporovaná tiskem, televizí a bohužel i částí veřejnosti.

Stalo se však něco, s čím Moc nepočítala. Po procesech s účastníky prvomájové demonstrace, po srpnových a zářijových raziích proti “máničkám”, došlo dne 23.9.1966 v Praze k dalšímu protestnímu pochodu. Víc než 130 mladých lidí, zčásti již násilně ostříhaných, protestovalo proti policejní zvůli. Průvod za skandování “Vraťte nám vlasy!” a “Pryč s holiči!” procházel městem, dokud jej nerozehnala VB. Následovalo zatýkání, soud a další nepodmíněné tresty

Zdroj: http://hippie­.wz.cz/hippies­czdejiny.htm

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
irij

Taky jsem to zažil. Byla učiněna past v Českých budějovicích. Byl povolen koncert a když se tam sjely „máničky odevšad, soeciální jednotka je zmlátila ,pochytala pbez dokladú vyvezla do lesů a vypustila . Já jsem tenkrát nosil též dlouhé vlasy , vracel jsem se z taneční soutěže a zchytal jsem to taky ,Teda to bití, podařilo se mi je přesvědčit, že jsem na kocertě nebyl. "Máničky“ se snažily utéct vlakem , ale tam nastupovaly hlídky a na další zastácce je vyhazovali z vlaku a hned je sbírali a odváželi. Ještě týten po akci bylo možno spatřit některé v zuboženém stavu, jak se vrací z hlubokých lesů. DĚS!!!!.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Neviem, ako v Prahe, ale v Bratislave sa beatleúčesy (na havla) relatívne tolerovali. Poznám prípad, keď žiak dostal od učieteľky 3.-Kčs na holiča, ale po zásahu matky, od toho v ZDŠ upustili. A to napriek tomu, že riaditeľka školy bola v KSS vysoko postavená. Máničky nastúpili až koncom 6O-tych rokov, keď sa to už tak nebralo.
Takže, nie všetky „ukrivdenia v dávnych dobách“ sú pravdivé.
Pamätám si napríklad na mladého vlasatého speváka Karla Gotta. Keď mal vystúpenie vlasy si sčesával dozadu a stiahol gumičkou. Kamery ho snímali tak, aby neboli vidieť dĺhe vlasy. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Bumbes

Pro doplnění mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že tyto perzekuce byly VB i různými dalšími institucemi praktikovány dokonce až do začátku 80tých let. Čím dále od Prahy a čím menší město, tím horší a sveřepější buzerace rudých agitátorů.
V nelibosti vedle účesu ‚mánička‘ byly i Jeansy (Rifle) a obuv (kecky a důchodky).
Tyto perzekuce polevily až po prvních větších projevech recese sympatizantů hnutí (a hudebního stylu) Punk, kdy se ‚orgány‘ přeorientovaly na nový fenomén, ještě více provokující.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek