annas

Nevíte, jakým způsobem probíhal v 60. letech hon na máničky?

K čemu docházelo? Podařila se komunistům tato akce?

Nejlepší odpověď
vagra

Protože jsem v té době nosil také dlouhé vlasy,můžu potvrdit,že se opravdu pořádaly hony na „máničky“.Na vesnici,kde jsem tehdy žil,to nebylo tak divoké,tam se po nás jenom pokřikovalo,museli jsme snášet pohrdlivé pohledy starších lidí a hospodský vyhrožoval,že nás vyhodí z hospody,ale nikdy k tomu nedošlo.Protože jsem měl rozumné rodiče,doma jsem byl bez problémů.
V té době, jsme měli bigbeatovou skupinu a hráli Beatles a začínající Olympiky a k tomu přece dlouhé vlasy neodmyslitelně patřily.
Horší to bylo ve škole,tehdy střední,tam nás chtěli vyloučit za dlouhé vlasy.Maximálně k límci košile-to byla norma.Byly problémy dostat se do některých kin.
Tuším,že během r.1967 se tlak postupně snižoval a v šedesátém osmém už to nikomu nevadilo.
Pak jsem se oženil a vlasy si dobrovolně zkrátil až…k lopatkám.:-)

Doplňuji:
Jenom doplním,že teď už ta délka vlasů zdaleka neodpovídá tehdejší skutečnosti.:-)

Další odpovědi
ten který je

Byly případy že tito lidé se odváželi na služebnu VB, kde byli ostřiháni a mnohdy i zmláceni.V za­městnání to tito lidé také neměli lehké.Jedinými oázami klidu bylo sehnat práci jako lepič plakátů,figurant v geodézii nebo někde ve skladu.Stávalo se že máničky byli vyloučeni z MHD.Když se šlo na pivo,mnohdy nebyli vpuštěni do provozovny a s jízlivým ,,kdo má dlouhý vlas – nesmí mezi nás''byli máničky vyhozeni a nebyli obslouženi.Začali vznikat restaurace 4 cenové skupiny kam chodili potom převážně máničky a tam jim bylo naléváno.V Praze to byla restaurace U zpěváčků,U mal­vaze,Na čůrandě,Na sibiři a mnohé jiné které už dnes ani leckde neexistují.Člověk který se pohyboval na ulici byl leckdy odchycen.Proto někteří maskovali vlasy tím že je nosili schované pod bundou.:-)Být tehdá máničkou a poslouchat jinou muziku než která byla oficiálně v médiích byl docela adrenalin.:-D To se soudruhům komunistům nelíbilo.:-)

hanulka11

Je velmi zajímavé si to přečíst celé.

Rozmach “vlasatého hnutí” se komunisté pokusili zastavit v roce 1966. 1. května 1966 rozehnala VB znovu neoficiální průvod mládeže. Řada účastníků byla zatčena a odsouzena k nepodmíněným trestům odnětí svobody a v srpnu toho roku přijal Národní výbor hlavního města Prahy vyhlášku proti “chuligánům”. V praxi to znamenalo násilné stříhání zadržených, zákaz vstupu do veřejných prostor – restaurací, kin, dokonce i nádraží! (otec písničkáře Jaroslava Hutky musel za svého syna v roce 1966 zaplatit pořádkovou pokutu za “znečištění” peronu nádraží v Olomouci, čehož se dopustil svými dlouhými vlasy). Oficiálně byla celá kampaň zdůvodňována “hygienickými” důvody a měla zabránit rozšiřování parazitů – vší, a podobně razie probíhaly samozřejmě i na školách a učilištích všech stupňů. Tato opatření postihla zejména Prahu, ale kampaň proti parazitům probíhala i na venkově a v menších městech, vydatně podporovaná tiskem, televizí a bohužel i částí veřejnosti.

Stalo se však něco, s čím Moc nepočítala. Po procesech s účastníky prvomájové demonstrace, po srpnových a zářijových raziích proti “máničkám”, došlo dne 23.9.1966 v Praze k dalšímu protestnímu pochodu. Víc než 130 mladých lidí, zčásti již násilně ostříhaných, protestovalo proti policejní zvůli. Průvod za skandování “Vraťte nám vlasy!” a “Pryč s holiči!” procházel městem, dokud jej nerozehnala VB. Následovalo zatýkání, soud a další nepodmíněné tresty

Zdroj: http://hippie­.wz.cz/hippies­czdejiny.htm

irij

Taky jsem to zažil. Byla učiněna past v Českých budějovicích. Byl povolen koncert a když se tam sjely „máničky odevšad, soeciální jednotka je zmlátila ,pochytala pbez dokladú vyvezla do lesů a vypustila . Já jsem tenkrát nosil též dlouhé vlasy , vracel jsem se z taneční soutěže a zchytal jsem to taky ,Teda to bití, podařilo se mi je přesvědčit, že jsem na kocertě nebyl. "Máničky“ se snažily utéct vlakem , ale tam nastupovaly hlídky a na další zastácce je vyhazovali z vlaku a hned je sbírali a odváželi. Ještě týten po akci bylo možno spatřit některé v zuboženém stavu, jak se vrací z hlubokých lesů. DĚS!!!!.

led

Neviem, ako v Prahe, ale v Bratislave sa beatleúčesy (na havla) relatívne tolerovali. Poznám prípad, keď žiak dostal od učieteľky 3.-Kčs na holiča, ale po zásahu matky, od toho v ZDŠ upustili. A to napriek tomu, že riaditeľka školy bola v KSS vysoko postavená. Máničky nastúpili až koncom 6O-tych rokov, keď sa to už tak nebralo.
Takže, nie všetky „ukrivdenia v dávnych dobách“ sú pravdivé.
Pamätám si napríklad na mladého vlasatého speváka Karla Gotta. Keď mal vystúpenie vlasy si sčesával dozadu a stiahol gumičkou. Kamery ho snímali tak, aby neboli vidieť dĺhe vlasy. 🙂

Bumbes

Pro doplnění mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že tyto perzekuce byly VB i různými dalšími institucemi praktikovány dokonce až do začátku 80tých let. Čím dále od Prahy a čím menší město, tím horší a sveřepější buzerace rudých agitátorů.
V nelibosti vedle účesu ‚mánička‘ byly i Jeansy (Rifle) a obuv (kecky a důchodky).
Tyto perzekuce polevily až po prvních větších projevech recese sympatizantů hnutí (a hudebního stylu) Punk, kdy se ‚orgány‘ přeorientovaly na nový fenomén, ještě více provokující.