vojcek

Co znamená v češtině archaismus a historismus?

Nejlepší odpověď
annas

Historismus je jazykový prostředek, který pojmenovává zaniklou skutečnost, a proto nemá v současné češtině náhradu – např. léno, žebračenka, palcát.

Archaismus je slovo zastaralé, které se v současné češtině nepoužívá a je nahrazené slovem jiným – např. anžto – protože, drahný čas – dlouhý čas.
Užívá se často v literatuře, navozuje atmosféru doby.

Další odpovědi
hanulka11

ono to spolu tak trochu souvisí zde se podívej

Historismy (slova historická) jsou slova, která označují zaniklou skutečnost. Historismy úzce souvisejí s archaismy, ale liší se od nich tím, že archaismy mohou označovat i skutečnost dosud existující, pro niž se ovšem v současnosti používá vhodnější výraz.

Historismy se vyskytují především mezi podstatnými a přídavnými jmény, méně mezi slovesy a dalšími slovními druhy. Nejrychleji zastarávají výrazy, označující válečnou techniku (halapartna, kyrysník), jídlo (calta – druh koláče), oděvy a obuv (postol – střevíc z lýka), mince (rýnský, grešle), míry a váhy (píď, versta) apod. Historismy a archaismy relativně nejdéle přežívají v místních jménech (Postoloprty), v ustálených rčeních (nestojí za zlámanou grešli), příslovích a lidových písních

Zdroj: podle wiki