annas

Je-li život plný malých zázraků, přesto není procházka růžovým sadem, ale spíš okopáváním růží. Nebo okopáváním vůbec?

Jan Sobotka „Život není procházka… okopáváním vůbec.“

http://citato­.cz/autor/jan-sobotka

1.„Je lepší obdělávat pole vlastníma rukama, okopávat, býlí vytrhávat ,nebo si zajišťovat jméno tak, že se budu všude točit kolem mocných lidí?“ – ČCHÜ JÜAN

https://sites­.google.com/si­te/novamisantro­povacitarna/tao---texty-stare-ciny

2. Nebo si uvědomit, že tzv. dokonalý život bez omylů a pádů by byl nudný a stereotypní? – podle Petra Havránka

Jeho citáty a motivace apod. dostávám mailem

3. Je známé, že trpělivost sice růže přináší, „ale je smutné,když přinese růže až na hrob?“ – Miroslav Huoptych

http://www.hup­tych.cz/literar­ni-cinnost1/aforis­my/nezaboli-jazyk-dobreho-slova-antologie-ceskych-aforistu-19-20-stol

https://pixaba­y.com/cs/r%C5­%AF%C5%BEe-p%C5%99%C3%ADstav-rozenhaag-rostlina-3491132/

Další pohled na známé úsloví o růžích…

--
Admine, děkuji za vrácení otázky. Ten, kdo ji skryl, určitě neví, co jsou aforismy a jak je možné je chápat.

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, život je plný malých zázraků. Nevidí je pouze ten, kdo se neumí dívat. Setkat se s nimi můžeme doslova na každém kroku.Pokud je vidíme a dokážeme se z těchto drobných věcí i těšit, tak se náš život může hodně té procházce růžovým sadem přiblížit. Ani to nás však neochrání před různými nepříjemnostmi, které běžný život přináší. Při cestě životem zkrátka musíme kromě okopávání se i trnům vyhýbat. Všechny uvedené citace lze s jistou mírou nadsázky považovat za pravdivé. Život zkrátka dovede být krásný stejně jako květ růže s kapkami rosy, stejně tak ale může trhat a píchat jako když se chceme prodrat růžovým křovím.

Další odpovědi
hapiky

Růže je vděčná květena skloňována „ve všech pádech“. Úsloví jako: Mít na růžích ustláno, nebo „Procházka růžovým sadem“ jsou skvělá a pochopí jej každý.
Kromě jiného, růže opravdu presentuje podobenství k životu: život je krásný stejně jako růže i když nás někdy bolestivě píchne.

EKSOT123

Všechno je zázrak. Ale… Dřív rolník vyjel do pole s krásným koníkem, přítelem. Nad hlavou měl krásná oblaka, a vrzající skřivánky.. A vůkol kvetly chrpy, vlčí máky, voněl heřmánek. Zároveň to mnohdy bylo drsné, nebo v žaludku kručelo. Dnes traktorista sedne do hlučné mašiny,příp. si pustí něco do sluchátek. Plevel se postříká jedem,… Pak jede na dovolenou k moři,… Člověk je mnohem větším pánem, ale má i větší starosti. Přesto ještě spousta příležitostí vnímat boží svět a vztahy zbývá.
Vzpomínám, jednou jsem čistil a uskladňoval cibuli. Pomáhala mi taková holka s mírným mentálním postižením, nebo jak se to oficiálně říká. A jakou měla radost z cibulenky…
Jedno z Ježíšových blahoslavenství je, že „Blahoslavení čistého srdce, neboť oni budou vidět Boha“.
Po Adamově pádu člověk v potu tváře obdělává zemi,… Škudci, plísně, kroupy, sucho,… úrodu ničí. Ale pokud není válka, nebo člověk nemá velké osobní problémy, měl by okopávat s vděčností za to vše.
ad 1)Rolník, takový ten starodávný, ale leckterý i dnes, je snad nejsilněji vystaven nepřízni přírody i trhu. Zároveň někdy bývá společnosí brán jako méněcenný, jak o tom čteme třeba v bibli, kdy Egypťané Israelity pohrdali, protože byli zemědělci. Proto je zřejmě cosi dobrého na Polsku a jeho podpoře zemědělců.
ad3) Že se lidé za své prospěšné úsilí růží za života nedočkají, se stává.
Omlouvám se, že jsem to okopávání překlopil spíš na rolnické téma.