konemy

Je legenda o Velkém Orlu vymyšlená Siouxy, či tvůrci Yakariho (seriálu)?

Opravdu si Siouxové vyprávěli legendu o vzniku jejich kmene díky orlovi, nebo tato legenda byla vymyšlena lidmi 21.st., konkrétně tvůrci seriálu na Déčku Yakari?

Nejlepší odpověď
annas

Zda si legendu Siouxové vyprávěli, nevíme, ale je zachycená v různých zdrojích.

Z čeho čerpali tvůrci yTV seriálu, nevím, takže nemohu posoudit, zda jde o legendu starší nebo nověji upravemou.
.
http://www.na­dacesvjosefa.cz/kul­tura-indianu-kmene-lakota/posvatny-orel/

Siouxové – příslušníci se sami nazývají Dakotové či Lakotové.

Posvátný orel (úryvek z Lakota Life, Ron Zeilinger)

"Pro Indiány Lakota je orel wanbli okřídleným symbolem. On je nejsilnější a nejstatečnější mezi ptáky. Orli a orlí pírka tedy symbolizují to nejvyšší, nejodvážnější, nejsilnější a nejposvátnější.

Nakládá se s nimi s nejvyšší vážností, jsou nošena s hrdostí a důstojností, zpracovávají se s velikou úctou.

Pokud orlí pírko někomu během tance upadne na zem, vyžaduje to osobitý rituál k jeho zvednutí. A jeho vlastník pak dává skutečně pozor, aby mu opět neupadlo.

Jako symbol Velkého Ducha, který stojí nade vším a ze kterého pochází veškerá moc a síla, zdobí orlí pera i posvátnou dýmku. Orlí pera a křídla se používají zvláštním způsobem. Drženy nad hlavou jednoho člověka znamenají, že tato osoba je velmi odvážná anebo že jsou za její odvahu a štěstí pronášeny modlitby. Pokud se jimi mává nad hlavami všech přítomných, znamená to přání míru, prosperity a štěstí."

Že Siousové mají orly v úctě, svědčí článek muže, který se zúčasastnil slavnosti Sioxuů.
VIDĚL JSEM, JAK NÁČELNÍK SIoUXŮ SVOLÁVÁ ORLY
říká skladatel a hudebník Vladimír Vyšín
http://czech-press.cz/index­.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=1647:vi­dl-jsem-jak-naelnik-sioux-svolava-orly-sp-916962798&catid=1652&I­temid=148