Bídný červ

Je korupce přehlédnutelná, pokud nikomu neškodí a ani neuškodí?

V případě, že by úředník/funkcionář přijal úplatek, aby pozměnil záležitost, která by její změnou nikomu neublížila, ale jenom pomohla tomu kdo uplácí? (Nevztahuje se na trestní právo)

Nejlepší odpověď
aevul

Můžeš uvést jediný příklad, kdy výhoda jednomu nikomu dalšímu neublíží?

Další odpovědi
marci1

Ne, není. Pojem „korupce“ je možné vyvodit z latinského označení corrumpere, což znamená kazit, nalomit, oslabit, ale taktéž pro nás nejvýstižnější podplatit. ☹
http://portal­.uw.edu.pl/cs/web/ap­proval/korumpo­vat_cz
Základním znakem korupce je, že se někdo zachová nepoctivě při plnění úkolů vyplývajících z jeho postavení. Je to odchylka od dodržování právních norem a požadovaného chování.
Kurt Cobain řekl: „Povinností mládeže je zpochybňovat korupci.“ 🙂

Filip84

A proč by, jestliže rozhodnutí nezasahuje do sféry nikoho jiného, než žadatele, měl žadatel úředníka uplácet?

Lidé uplácí úředníka, protože 1. mu dají všimné, aby si něčeho „nevšiml“ (třeba aby si „nevšiml“, že přestupkový spis už leží v šuplíku dva roky a všiml si až za další rok, až bude trestnost skutku prekludována), 2. dají mu všimné, aby si něčeho „všiml“ (třeba, že tady ten barák, sice, bude stát v CHKO, a v památkové zóně ještě k tomu, takže by měl vypadat, jak z 15. století, ale protože úředník dostal všimné, tak si „všiml“, že Ausgerechnet tady ten barák je natolik výjimečný, že může vypadat, jako z časopisu „Vesmír a brutalismus“) a 3. protože tomu žadatel houby prd rozumí, a protože úředník je si toho velmi dobře vědom, tak dá žadatel úředníkovi všimné, aby si „všiml“, že v tomto případě nemá hledat nesmysly a má rychle rozhodnout.

Samozřejmě, společensky nejméně škodlivý se může jevit model 3. No, a prima vista jistě, akorát takový věčně uplácený úředník je pak totální guma, seká chyby a dříve, nebo později, se to někde projeví.

Vždycky se to někde projeví: tu se promlčí přestupek někomu, kdo potom ožralý, jeda jako prase, sejme na přechodu důchodce, tu se povolí pneuservis v centru obce. Vždycky. Korrupce je nedílnou součástí společnosti a domnívat se, že dokud bude fungovat nějaký monetární systém, že jí lze vymýtit, je utopie. To ale nic nemění na faktu, že je z povahy špatná a je třeba jí eliminovat na co možná nejmenší míru.

Filip84

Poněkud bisarní je, že dnes se velkolepě „řeší“ korrupce drobná: správní řízení podle stavebního zákona, že dopravní hlídka dostane všimné, aby si „všimla“, že tady tento řidič jel méně, než 50 kmph, ačkoli radar ukazuje 113 kmph, nebo něco podobného. A ano, ona se docela řeší, tedy v rámci možností: dneska má téměř každý nějaký přístroj s kamerou, či alespoň možností záznamu zvuku, u sebe, prakticky každý zásah orgánu veřejné moci lze podrobit soudnímu přezkumu a kázeňská odpovědnost příslušníků bezpečnostních sborů taky není žádná „Miluša papuša“, když občan umí, tak poslouží opravdu dobře.

To je velký rozdíl oproti minulému régime, který tohle neřešil téměř vůbec. Tehdy, co řekl orgán, byla Pravda, protože orgána na místo dosadila Strana a Strana je kolektivní Pravda. Protože co řekl orgán, byla Pravda, bylo absolutně nemyslitelné, aby bylo takové rozhodnutí přezkoumatelné ve správním soudnictví. Správní soudnictví neexistovalo.

Já nezpochybňuju, že taková drobná korrupce je pathologická, delinkventní a život otravující, nicméně její typová společenská škodlivost je poněkud jinde, než typová společenská škodlivost velké korrupce. Tu se udělá rozpočet na stavbu dětského hřiště za Kč 750,000.00, projekt stojí Kč 50,000.00, ale nakonec hřiště vyjde na Kč 1,500,000.00. Kaž­dému, kdo to projde, ty papíry, a jenom trochu se v tom orientuje je více, než jasné, že se na tom napakovali všichni. Ale to se neřeší.

Řeší se výběrové řízení: na úřední místo, na veřejnou zakázku, prostě téměř na cokoli veřejného. Úřední osoba si, pomalu, nemůže koupit a nechat proplatit ani tužku a ořezávátko, na to musí být taky výběrové řízení. Ale vůbec se neřeší, že celá ta šaškárna kolem korrupci veřejných zakázek nezabrání. Když, náhodou, hrozí, že by výběrové řízení vyhrála firma, která nedala „všimné“, nebo s kterou je „rozumná“ dohoda možná, tak se výběrové řízení zruší. Třeba i dvacetkrát, až to tu „problematickou“ (= levnou, transparentní, tržní) firmu prostě přestane zajímat. Nebo výběrové řízení na úřední místo. Když se tam přihlásí někdo, kdo je persona non grata, protože… a reálně hrozí, že by to ta persona non grata vyhrála, třeba proto, protože má o dva stupně vyšší vzdělání, nejdelší praxi v oboru atp., tak se – z nějakého formálního důvodu, kdo hledá, najde – výběrové řízení zruší. A další se vypíše tak za 2–3 měsíce, a když se tam – zase – přihlásí ta persona non grata, tak se zase zruší.

O takových nuancích, jako je lobbing u politiků, ani nemluvě. To je naprosto legální, akorát naprosto nelegitimní.

Takže máme dokonale zkorrumpovaný systém, kde bez korrupce nejde, pomalu, ani prodat partě hic gumáky, ale všichni se tváří, že se proti korrupci bojuje. A nikdo s tím nic moc dělat nebude, ba ani nemůže, protože ti, co vědí o co jde, nemají sebemenší důvod cokoli měnit (k lepšímu), a ti ostatní vědí kulové hovno. 🙂