plebs

Je kapitalismus v ČR kvalitní jako na př. v USA nebo trochu kulhá?

Bohatí bohatnou chudí chudnou a státní dluh se zvětšuje.

Nejlepší odpověď
Disraeli

Není „kvalitní“ ani v jednom. Volný trh pořádně nenajdeš ani rozumné/efektivní hospodaření. „Trochu“ kulhá v obou.

Další odpovědi
Filip84

Kapitalismus je kapitalismu, jako socialismus je socialismus. Buď je, kapitalismus, socialismus, nebo cokoli podobného, nebo není. Kvalitní můžeš mít jídlo, kladivo, kvalitní může být masáž, nebo třeba sex, ale nikoli socialismus, nebo kapitalismus.

V Evropě byl kapitalismus tak, možná, za královy Viktorie v UK. Možná, docela. Jinak kapitalismus v Evropě není. Ano, naše uspořádání má prvky tržního hospodářství, to ano, ale všecko je silně regulované, stát má tendenci se srát do všech a do všeho (u nás to ještě jde, na západ od nás je to horší), chovat se paternalisticky, něco mezi mateřskou školkou a chráněnou dílnou.

Já si nemyslím, že v U. S. je kapitalismus nějak „kvalitní“. To bylo. Dřív bylo všecko, máslo bylo, mléko bylo, v Moskvě viděli i maso a výstava je putovní. Dřív ano. Jenže, dneska chtějí, prosím pěkně, mladí v U. S. komunismus, a když se jich zeptáš, co si pod materií toho pojmu představí, zjistíš, že vůbec neví. Chtějí tu školku zkříženou s chráněnou dílnou, prostě paternalistický, opečovatelský, stát.

V U. S. je, spíš, směsice populismu a korporativismu. Třeba U. S. jako federace, vydává v průměru vyšší částku na osobu a sociální zaopatření. No, ale třeba v Bronxu, NY, NY, nebo v LA, CA, to moc není vidět. To samé je se zdravotní péčí: na osobu jsou náklady snad nejvyšší na světě, ona ta péče je na dobré úrovni, ale poměrově k ceně té péče až tak dobrá není.

Otázka je, jestli by se U. S., jako celek, v kapitalismu uživily. Já se obávám, že už dávno ne.

Podívej: naše ESP vyrábí teleskopický obušek s automatickým zámkem za něco přes Kč 2,000.00. To je zhruba o 1/3 – 1/2 nižší cena, než za kolik, u nás, koupíš Monadnock AutoLock (který, sice, vyrábí v U. S., ale značku už dávno koupil Aussie Safariland). Krom toho, že je levnější, tak má mnohem lepší povrchovou úpravu: AutoLock párkrát přejedeš olejem na zbraně a půlka barvy je pryč. Zakalený je dobře, to jo, neláme se, ale mázneš s ním do dřeva, a za chvíli ti kusy toho černění – doslova – odpadávají. Jistě, na funkci to nemá vliv, ale o něčem to vypovídá.

Neřeš auto, jako je Corvette, nebo Mustang. Řeš normální auto, do práce, pro křupany, co natírají baráky, nebo tak něco, prostě pickup, RAM 1.5. To je ta nejmenší, svého času měl známý jediný 1.5 RAMku, tak jsem ho podle toho zdravil (protože přes ta černá skla a velké sedačky houby prd vidíš, kdo v tom je, dneska). Teďka už jich u nás jezdí, řadově, desítka. Proč bys si kupoval RAMku Ford, Dodge, nebo něco podobného, když imperialisticko-kapitalističtí Korejci ti tu RAMku vyrobí levnější, a to, prosím pěkně, i s dopravou do U. S, a s dovozovým clem, kvalitnější a s levnějším servisem (což je co říct, protože díly na Town Car stojí zhruba, jak na Felicii)? No, ano, k nám si to doveze, přes Impextu, že, nebo někoho podobného, protože je to americká kára a on chce americkou káru. Ale křupan, co natírá baráky v Mississippi, si to nekoupí. Nejde jenom o cenu a servisní náklady, ale i o spolehlivost. Jo, motoricky ano, motoricky ti americké auto pojede, protože je to kus tunového ingotu, s výkonem dva koně, spálí to i bensin z lékárny, a protože je to stavěné na to, aby to prostě jelo. Ale třeba americká auta, pořád, nemají relay, sanuje se to vyšším napětím na alternátoru, proto americké žárovky jsou na 12.8, nikoli 12, V. Třeba. Town Car má být alternativou k Mercedesu S Klasse, nicméně na palubní desce je plastové dřevo. Sedačky jsou kožené, to ano, ale všecko dřevo je z plastu. A tak by šlo pokračovat.

Všude je něco, co stojí za pytel a všude je něco, z čeho si můžeš vzít příklad. Ale když srovnám, třeba, U. S. a Viet Nam, tak rozhodně je toho víc, z čeho bychom se mohli učit, ve Viet Namu. Protože Vieti si, za války s U. S., prošli peklem, do dneška je to tam hrůza. Ještě pár roků zpátky tam byla průměrná mzda cca Kč 900.00, loni už byla $148.00. To, že je na oblečení, botách, či elektronice napsáno „Made in PRC“, nebo „Made in China“ (což by tam být nemělo, to je Čínská republika – Taiwan, ale často je) neznamená, že to nevyrobili ve Viet Namu. Vieti vyvážejí lodě bot do Jižní Ameriky, vyrábí, pro lidově demokratické Číňany, spoustu hader i elektroniky. Je tam neskutečná dominance života, všecko kmitá, jede, žije (to v Karílandu taky, ale poněkud jinak). Na to, jací nuzáci Vieti byli, tak dneska jsou úplně jinde. Nebo jižní Korea. To je, snad, ještě horší, než Vieti & Viet Nam, protože japonský protektorát bylo opravdu peklo, tam se to, co se za Velkoněmecké říše dělo v Lagerech, dělo na ulicích. Navíc, Japonci účelově drželi korejskou ekonomiku dole, jednoduše, Korejci pro ně byli „negři“, takže je zaměstnávali tím, co Japonci nechtěli dělat. Musel bych si to přesně pohledat, ale, jednoduše, tam normálně chyběla odvětví ekonomiky. Nemocnice, i na tu dobu, nebyly, bylo jich málo. Infrastruktura účelová a jinak neexistovala. Takže, chatrč, prací kámen, wok a hrnec na zelí. A dneska? 기아, 현대 auta, 삼셩 전자 placaté přístroje, pračky, nebo televisory. Prostě, na to, z jaké hrůzy povstali, to je pomalu zázrak. Mimochodem, uvážíme-li, že v KLDR je konservovaný stalinismus, a že – krom Viet Namu, RF a lidově demokratické Číny – s nimi nikdo neobchoduje a jsou na ně šílená embarga, si taky nevede nijak zle. Jasně, oni jsou to, svým způsobem, „blázni“, oni raději chcípnou hlady, než by „musíme povolit“, ale to nic nemění na tom, že je opravdu zázrak, že ještě nějak fungují.

Američani na to, s jakou „zlatou lžičkou“ se narodili, předvádí pravý opak. Tam už, dneska, toho, na čem by se dalo učit, moc není, jestli vůbec ještě něco.

elkon

Zdá se, že toho moc nevíš, když myslíš, že v USA je kapitalismus kvalitní, Běžný Američan vůbec nemá šanci na kvalitní lékařskou péči, protože na ní nemá peníze.

Drap

Kulhá dost silně, obdobně právě jako v USA

da ny

V obou zemích kulhá, každý na jinou nohu (chvílemi na obě). Jak podle Vás vypadá „kvalitní kapitalismus“? ;D (Chudých /lidí, zemí/ je hodně, na těch se dobře bohatne)
Dluhy států
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Seznam_zem%C3%A­D_podle_zahra­ni%C4%8Dn%C3%AD­ho_dluhu
https://www.no­vinky.cz/clanek/e­konomika-vladni-dluh-zemi-eu-loni-mirne-klesl-cesko-patri-k-
nejmene-zadluzenym-40394629
„Česko je „premiantem“ v EU. Ale pouze co se týče růstu vládního dluhu. Ten za čtvrt roku vzrostl … Vládní dluh už činí 44 procent českého HDP.“
https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/zebricek-cesky-dluh-rostl-temer-nejrychleji-v-eu-cini-uz-44-procent-hdp-170753
A co s tím dluhem hodláte dělat? ;D

Dvorní šašek

Kapitalismus tu nikdy nebyl.

df

A mají tam taky dotace? Protože ty moc kapitalistické nej­sou