_136

Je Jižní Evropa chudou části evropského kontinentu, co se týče ekonomiky?

Odpovědi
anonym

Ne, rozhodně ne. Slovinsko je nějaká třetí nebo čtvrtá největší ekonomika Evropy například. Hlavní problém východu i jihu je politická nestabilita, staleté boje o moc a komunismus – respektive naprosté nevyužití potenciálu. Kvůli politickým a válečným bojům se do země nehrne pracovní síla. Bez ní chybí mnoho velkých kapacit. Nicméně válčilo se tam ne proto, že by ty země byly chudé, ale právě naopak protože leží na ropě, nerostném bohatství,… Když to napíši jinak – momentálně Evropa konečně tlačí Čínu ke světovým dohodám vyhledáváním obchodních sítí s Tchajwanem atp. – stačí ještě nějaké změny a východ/jih se může stát podstatně silnějším, než kdy nakonec západ bude. Protože chybí zdroje, chybí obchody, … Stejně tak jih může převzít staré obchody s Čínou atp. – jakýmkoli způsobem se narovná politika i obchod, jih snadno prokáže, že je to cenné území…

autacek

Metasax nepíše pravdu. Slovinsko není třetí, nebo čtvrtá největší ekonomika Evropy, dokonce ne ani v přepočtu na obyvatele. https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Seznam_st%C3%A1­t%C5%AF_sv%C4%9Bta_po­dle_HDP_na_oby­vatele

Mimo jiné lze ale za jižní státy požadovat Řecko, Španělsko, Itálii či Portugalsko, a ano, většinou zde platí, že sociální a státnísystém nereflektuje výkonnost země. Problémy je třeba ale rozklíčovávat individuálně, obecně to lze však shrnout tak, jako žití si nad poměry a vysoký podíl závislosti na turismu.

S dnešním hodpodařením našeho státu se však můžeme dostat na šikmou kluzkou plochu tak, že je"předeženem", ani nebudeme vědět jak.

Pepa25

Ano, ale daleko větší rozdíl je Západ – Východ – viz mapa v odkaze.

Zdroj: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Economy_of_the_E­uropean_Union#/me­dia/File:Euro­pe-GDP-PPP-per-capita-map.png

Ametyst

Je pravda, že tady nejde o Evropu jako kontinent, ale o Evropskou unii jako politický formát. Státy jižní Evropy přijaly euro, které jim absolutně nesvědčí, a protože nemají svou národní banku, nemohou srovnávat ekonomické výkyvy přes národní banky. Evropská centrální banka samozřejmě pracuje v zájmu největších států jako Německo. Tomu jedinému euro vyhovuje. Jižní státy na euro doplatily. V poslední době má EU průšvihy a bojí se, aby neodešla Itálie. Tak se ECB snaží jít na ruku Itálii a ekonomicky ji pomoci. Když už EU nechala Itálii, prosící o pomoc, v koronakrizi pořádně vymáchat.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.