arygnoc

Je ještě krize? Když ne, proč všechno zdražuje, stoupá nezaměstnanost a klesmzdy (normální populace)?

podívejte link:
http://search­.seznam.cz/?sou­rceid=szn-HP&thru=&q=re­kordn%C3%AD+zisk

Dívám se na něho denně a nechápu.
Krizi mají obyčejní lidé, ne firmy, manažeři, politici etc. etc.
Jakto že nám to nevadí a tiše to trpíme?

Nejlepší odpověď
Tata

Možná je dobré si něco o krizi přečíst. Krize se neobjevuje jen tak z něčí libovůle. Je to vlastně stále trvající proces. Jedná se o jakousi vlnovku kolem osy průměru. Krize je vlastně likvidace nadbytečné a neefektivní výroby se stoupající nezaměstnaností. Po dosažení nejnižšího bodu se křivka začne zvedat a začnou se napravovat vzniklé škody, jakési oživení ekonomiky a tato etapa je právě tou nejdražší z celé krize. Postupné zlepšování situace vede k zvýšení poptávky po zboží a s tím i pokles nezaměstnanosti, tato konjuktůra trvá jen do doby kdy křivka dosáhne vrcholu a začne klesat. Snižuje se zájem o zboží, nejsou zakázky a pak už je to sešup, až do nejnižší polohy krizové křivky a vše se opakuje nanovo. Krizi prožívají i firmy a politici, ale jejich finanční rezervy na horší časy jsou podstatně větší než u prostých lidí. Jim se třeba jejich finance zmenší o polovinu ale stále jim zůstávají desítky ba i stovky milionů, zatím co vy si sáhnete na dno svých rezerv.

Další odpovědi
hanny 2

Krize byla celosvětová,ny­nější"úsporná opatření"jsou kvůli zadluženosti našeho státu a důchodové reformě.Ti co stát zadlužili,zase odírají poctivě pracující,kteří posílají peníze do sociálního systému.

mosoj

Ano krize je , ale celkově společenského zřízení zvaného kapitalismus.
Tak jako byl neudržitelný socialismus je po těch mnoha letech neudržitekný kapitalismus.
Přeci není možné aby se společenské zřízení nevyvíjelo. Zatím se vyvíjí tak, že se vrací zpět ( ztráta sociálních jistot a vznik neskutečně bohatých lidí). Ti bohatí ale bohatnou na úkor ostatních a to do nekonečna nepůjde !! Kdo to omezí ? Prosím neososočovat závistí. Nezávidím jim to bohatství, jenom si myslím že právo na život mají i ti chudší.
Co místo toho ale nevím ! Vypadá to že uspěje Čína ať se nám to líbí nebo ne.

Radak

Váš odkaz byl vyhledán podle slov „rekordní zisk“. Bohužel to není jediný ekonomický ukazatel – i když velmi významný. Pokud ani takový zisk nedokáže uhradit dluhy, které podnik má, je tento jaksi v p… no v krizi. Například O2 aréna – hledala bych údaje ne u O2, ale u pokud možno nezávislých ekonomů, kteří řeknou více. Je fakt, že se tyto údaje hledají těžko, na seznamu už vůbec.
Souhlasím s tím, že stávající systém (je-li to kapitalismus nebo socialismus nevím a je mi to už dost jedno), se neosvědčuje. Také bych chtěla vědět, co bude dále.