Martinecek22

Je identifikování synonymem rozpoznání a podobné významy slov?

Mám dva dotazy na vysvětlení.

1. Je identifikování synonymem rozpoznání?

Je identifikování pomocí synonyma rozpoznání ve významu „smysly, rozumem zjistit“?
A tím pádem se přidá další význam, který není ve slovníku u slova identifikování.
https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-soucasne-cestiny/identi­fikov%C3%A1n%C­3%AD

Příklad:
Význam ze slova rozpoznání.
Identifikování je rozpoznání smysly, rozumem zjistit.
Identifikování (rozpoznání) je smysly, rozumem zjistit.

Doplňují kontext:
Identifikování (rozpoznání) potřeb

Identifikování nemá synonymum rozpoznání ve slovníku synonym.
https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-ceskych-synonym/identi­fikov%C3%A1n%C­3%AD?

2. Podobné významy slov

výsledek, úspěch
dosáhnout výsledek (úspěch)
výsledek – co vzešlo z nějaké činnosti, čeho se touto činností dosáhlo
úspěch – zdárné ukončení činnosti, dosažení cíle ap.
Výsledek, úspěch jsou synonyma.
Jsou to tedy podobné, synonymní významy?
Mohu použít význam ze slova úspěch?
Výsledek je zdárné ukončení činnosti, dosažení cíle ap.

Odpovědi
annas

Je třeba, abyste sil uvědomil, co jsou synonyma. Jsou to slova podobného významu.

Určitě víte, že jsou

A. Úplná – je možné je vždy v kontextu zaměnit.
např. děvče – dívka; jazykověda – lingvistika atd.

B. Částečná – určité slovo můžeme nahradit jiným podle slovníku, tedy významu, který se hodí, nebo subjektivně, jak význam vidíme třeba citově zabarveně.

běžet – utíkat – do kopce, běžet o závod;. kaz – vada atd – nejsou vždy zaměnitelná.
.
Nebo se mohou lišit stylisticky – knižní, umělecké expresívní, dobová, používající se řídce

mluvit – pravit; jaro – vesna, pes – hafan, anžto – protože, tát – jihnout atd.

Z toho vyplývá, že ne vždy je vhodné vyjádřit význam pomocí synonyma, důležitý je kontext.

Synonyma v Nechybujte. cz nejsou samozřejmě uvedená všechna, jednak to není zdroj ˇUJCAV, jednak jednotlivá zástupné synonyma mají další synonyma, tudíž jsou uvedená samostatně.

Jinak se podívejte do Slovníku synonym, tam jich bude mnohem víc.

--
K vašemu příkladu

"identifikovat (koho, co)

1. zjišťovat, zjistit, určovat, určit totožnost někoho n. něčeho: i. mrtvolu; i. Listinu
2.(s někým, s něčím) považovat za totožné, ztotožňovat, ztotožnit: i. herce s rolí"

https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=identifiko­vat+

1.Neidentifikuji synonymem, ale např. pohledem, pomocí zubů, zlomeniny, tedy zapojím smysly, někdy i rozum – to pomůže k rozpoznání rozdílu, tedy identifikaci např. pohřešované osoby při možnosti výběru mezi dvěma nezvwěstnýmii osobami, nebo mezi rentgenovým snímkem a osobou atd.

Nebo člověk po havárii – leží nehybně, přivolaný lékař rozpozná, zda je mrtvý, nebo jen v těžkém bezvědomí.

Takže vidíte, že synonymum rozpoznat je částečně, nedá se vždy použít. --------
„rozpoznávat
Synonyma:
• poznávat • rozeznávat • diagnostikovat (nemoc) • identifikovat (mrtvého)“

https://www.slovnik-synonym.cz/web­.php/slovo/roz­poznavat

Rozpoznat – https://www.slovnik-synonym.cz/web­.php/slovo/roz­poznavat

K bodu 2, který jste uvedl. Je třeba uvažovat, kdy se podobné významy hodí, kdy je možné použít vhodné synonymum>. Je třeba rozlišovat kontex, pomůže i jazykový cit.
Jak jsem napsala nejde vždy o synynoma úplná.

Něco o synonymech, trochu jinak.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-nekdy-vysvetluje-vyznam-pouze-synonymem-a-neni-rovnou-definice-slova

Kelt vysvětlil laicky, u rozpoznání se mýlí. Jde o synonymum, ale v jiném kontextu.

Kelt

Výsledek není totožný z úspěchem. Když například podáš tiket a nevyhraješ, tak to není úspěch. Jdeš na pohovor a nepřijmou tě, taky výsledek, ale nemůžeš to brát jako úspěch. Jdeš na rande a ona řekne, že to nemá cenu – taky výsledek.
A identifikace – našli mrtvolu a po identifikaci zjistili, že je to Milan Kolouch. Slovo rozpoznání se tady nehodí. Ve směsi jsme identifikovali tyto prvky, taky se nepoužívá rozpoznání.