Martinoska

Proč se někdy vysvětluje význam pouze synonymem a není rovnou definice slova?

Například:
Hold je pocta. (význam synonymem)
Hold je okázalý projev úcty. (význam definicí)

Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Je třeba, abyste si uvědomila, že existují slova jednovýznamová a mnohovýznamová., tzn. že mají několik významů, tedy je možné je vysvětlit podle jejich použití

Přece slovo má význam věcný a význam lexikálhn a význam gramatickýj, rozsah a obsah slov – změna slovního významu atd.

Nevím, do které chodíte třídy, všechno se probírá ve škole.
,

Významy jsou synonymní, dají se použít jen v určitém kontextu.

A." slovo hold – synonyma – jen konstatování

  1. pocta
  2. (zast.)(neutr.) poplatek, výkupné"

B." hold
význam slova – vysvětlení

  1. okázalý projev úcty n. pocty (např. význačné osobě): vzdát, složit h. nově zvolenému prezidentovi, jubilantovi; hist. práv. slavnostní přísaha věrnosti a oddanosti panovníkovi; (ve středověku) přísaha vazala
  2. zast. vynucený poplatek ve válce"

https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=hold

3. hold – etymologie – základní význam

„hold ‘projev úcty’, holdovat. Stč. hold ‘slib poddanosti, výkupné’. Ze střhn.hulde tv., srov. i holde ‘sluha’, hold ‘ochotný, příznivý’“

Jiří Rejzek, Etymologický slovník

Jak vildíte, je rozdíl mezi kosntatováním toho, že jde o synonymum a významem slov. Ne každý řeší, že jde o synonymum – to je pohled z pohledu mluvnice třeba rozšiřováním významu atd.

U synonym byste musela vysvětlit, co je úcta

„úcta – cenění si něčích názorů, osobnosti ap. úcta k starým lidem“

Takže vidíte, že je rozdíl mezi slovy úcta a hold.. To svědčí to tom, že , že synonyma jsou slova podobného významu a ne vždy jsou zastupitelná.

https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-soucasne-cestiny/%C3%BActa?

Další odpovědi
anonym

Je to pro ilustraci, někdy stačí heslovitě vysvětlit význam slova.

led

Skladaním holdu, aj keď vyjadrím poctu, ešte nemusím preukázať svoju úctu.

Ako by ste v tomto prípade pri jednorázovej definíci?