Kelt

Je dobré si přečíst knihu, která byla určena k maturitní četbě, i později?

Kdo maturoval z češtiny, ví, že součástí maturity byl také seznam přečtených knih, čtenářský deník apod. Ale obvykle se studenti naučili obsahy knih, opsali čtenářský deník apod. Ale někdo ty knihy vybral, autory apod. Možná že je vybíral pro dospívající lidi. Tyto seznamy se ale liší s dobou. Jiné knihy byly v povinné nebo doporučené četbě v 80. letech, jiné jsou nyní. Má ale cenu si po několika letech některé tyto knihy přečíst? Některé znovu, jiné poprvé. Mohou říct něco člověku, který má dospělé děti? A máte s tím vlastní zkušenosti? Tak se podělte. Děkuji.

Odpovědi
quentos

Jistěže. Z některých knih nemá člověk jako náctiletý ještě vůbec rozum, zatímco v dospělosti je vidí s nabytými zkušenostmi v úplně jiném světle. Můj nebožtík děda mi kdysi psal, že si teprve v důchodu pořádně vychutnal „Babičku“ B. Němcové.

elkon

To snad ví každý sám, co chce číst a proč. Někdo žádá stále nové tituly, někdo se vrací třeba do historie. Pro každého mají knihy jiný význam.

Rokio

Samozřejmě. Řada z nich je klasika. Jsou zdrojem poučení a na starší mají jistě jiný dopad než pro puberťáky.

petrph

No právě, jak to píšeš, vybírat jen z toho co bylo v těch seznamech povinné četby asi není úplně ta dobrá volba. Protože tyhle seznamy se skutečně v čase (i díky změně politiky) mění. Takže, když se vrátit ke čtení, tak si napřed určit o jakou četbu máš zájem, z jakého prostředí, období. . I ti různí autoři psali různě, složitě, vážně, s humorem, dnes vycházejí noví autoři, nebo se naopak tisknou dávno nepublikované knihy, atd…
Ale taky počítat s tím že když příjde rodina, děti a vůbec spousta dalších povinností, tak potom na to čtení už není tolik času.
Čili (a ne že to radím) , většina klasických knih, byla zpracována i filmově, takže pak stojí za to si místo přečtení shlédnout i ten film, a pak se rozhodnout..zda stojí za to ty další od stejného autora číst..