Kepler

Je dnes ještě možné cestovat po ČR autostopem?

Vlastně šlo o sdílenou ekonomiku bez úplaty a ochotu řidiče někoho svézt. Jak to vypadá dnes? Je šance, že vám někdo zastaví? Uvítám nejvíc osobní zkušenosti, díky.

Nejlepší odpověď
Ušel ventil

Asi ano ,
minulý týden jsem jel Zlín – Liberec a zpět ale stopaře jsem neviděl ,
ono v dnešním světě je to o hubu ,
1.přepadení ,
2.stopařka si vymyslí znásilnění nebo zaplať a následné soudy ,
3.při tak hustém provozu (náhlé zastavení – ten za mnou s tím nepočítá )hrozí nehoda ,

když člověka neznám ani bych nezastavil .

Další odpovědi
led

Ako skúsená cestovateľka stopom, v časoch mladosti, som prešla Europu od Stredozemného mora po Balt, ale dnes by som sa už neodvážila. Nie kvôli veku, ale pre nebezpečenstvá, ktoré sa v stopárstve skrývajú.
Počas stopovania v 60–70-tych rokov minulého storočia som si aj počítala autá, ktoré zastavili. V štátoch „civilizovanej“ Západnej Europy to bolo 1–2 autá zo 100 zastavovaných. V štátoch Východnej Europy zastavovali mnohí aj bez známeho vztýčeného palca (symbol autostopárov) tu bolo percento nepomerne vyššie. Šoféri boli ochotnejší.

Niečo už tu naznačil kolega Ušel ventil. Treba si uvedomiť že šofér, tým, že vas zoberie do auta, automaticky preberá na seba aj zodpovednosť za vás v prípade nehody.

Ak nepoznáte človeka, ku ktorému si sadáte do auta, riskujete vlastnú bezpečnosť.

Dochy

Jo, je to možné. Jen v době dálnic je problém se postavit na hlavní tah odněkudněkam a stopovat. Osobně stopaře beru pokud jedu sám a nevypadá příliš… neumytě. Ale poslední dobou jsem moc stopařů nepotkal.

Mc Merkurion

… jo, jenže se to už nejmenuje autostop, ale spolujízda http://www.au­tospolujizda.cz/ , https://www.jiz­daspolu.cz/ a má to extra web (proč stát u silnice, když tě může vyzvednout u baráku) …

quentos

Ano. Osobní zkušenost sice žádná, ale jeden kamarád takto cestuje, kdykoli je to jen trochu možné. Když ke mně přijel na návštěvu, zvládl stopem trasu Třinec-Trutnov za slabé čtyři hodiny (ale to měl zrovna ohromnou kliku).

michalds

Párkrát jsem takhle jel stopem trasu Praha – Brno – Frýdek-Místek. Člověk musí vypadat vzezřením důvěryhodně, zvláště pokud je to chlap, jinak není šance, že někdo zastaví. Nejlepší kombinace je kluk a holka.
Časový rozptyl čekání mám 5 minut až 3 hodiny. Důležité je vybrat správné místo. (výjezdy u dálnice, benzínky)

anonym

Jistě že to jde, jen se holt v dnešní době na to používají moderní weby a mobilní aplikace … nejpopulárnější z nich je zřejmě BlaBlaCar viz https://www.bla­blacar.cz/ … funguje to tak, že kdokoliv ví že někam pojede a chce někoho svézt aby třeba snížil náklady na benzín nebo si cestou s někým popovídal, zveřejní start, cíl a čas své cesty na BlaBlaCar … kdokoliv pak chce „chytit stopa“ si prostě jen na stejném webu vyhledá, kdo po daném úseku zrovna pojede a přes web si s ním domluví spolujízdu.

Výhoda těchto organizovaných spolujízd je v tom, že vlastně nikdy nevezete někoho o kom vůbec nic nevíte … vždy o něm víte jak jej hodnotili ostatní řidiči a také stopař zná hodnocení řidiče ze strany ostatních stopařů kteří s ním kdy jeli. Máte tedy velmi dobrou představu zda dotyčný řidič / stopař je bezproblémový a bude s ním sranda. V případě potřeby samotný BlaBlaCar má ještě podrobnější informace (jméno, email, ip adresu) a kdyby došlo k jakémukoliv napadení může tyto informace poskytnout policii, zřejmě i proto k napadení stopařem/stopaře který jel přes BlaBlaCar nikdy nedošlo …

aliendrone

Občas stopaře vídám (v zimě moc ne), ale už je neberu. Často jsou špinaví, navíc komplikace které popisuje Ušel ventil… Kdysi to nebyl problém, dneska zastavit znamená těžce si koledovat o průser – obzvláště samotné ženské nezastavím ani kdyby na mne mávala Masařkou! Navíc často žvaní a to mi leze na nervy a když k tomu připočítám jak se dnes „skvelě“ jezdí po našich superdálnicích (často v jediném pruhu – už jen z toho jsem na prášky!), tak by mi hrozilo, že mě zavřou za vraždu!! :D :D :D