vas999

Je dešťová voda pitná?

Nejlepší odpověď
Kepler

Čerstvá děšťovka pitná je, pokud ji zachycuješ hygienicky nezávadnými materiály a nádobami. Neobsahuje téměř žádnou biologickou a mikrobiální kontaminaci. Bohužel ani žádné minerály, takže trvalé pití jen dešťovky by následky mělo, protože se v podstatě jedná o destilovanou vodu. Leda, že bys dodával minerály zvlášť. Problém ale je uchovat ji dlouhodobě bez sekundární mikrobiální kontaminace a bez použití desinfekce, ale i to se dá řešit.

Další odpovědi
Drap

Záleží na tom z jakého je prostředí. Někde neni voda jiná, tak se dešťovka běžně pije. Třeba téměř polovina Chorvatska, nebo Australie, běžně dešťovku používá jako vodu pitnou. U nás díky emisím, bývá dešťovka, alespoň v některých oblastech republiky dost kyselá.

dr.luha

Téměř milión přeletů za rok nad na našim územím z ní dělá exhalační kokteil svinstva. Samozřejmě že je to naředěný, ale nech si udělat chemický rozbor, bude to na několik stránek.

Rokio

Není, blíže má k užitkové vodě.

Anikitos

Dešťová voda by prý díky procesu koloběhu vody měla být zbavena většiny nečistot a navíc být obohacena o vitamín B(12), to ale se stavem dnešních emisích říct nejde. Takže záleží hlavně na místě, kde dešťovou vodu pít… na ostravsku bych ji třeba nepil.

mosoj

Parametry pitné vody v žádném případě nesplňuje. I kdyby nic jiného déšť je více, nebo méně kyselý. Prší vlastně slabá kyselina, neboť déšť v atmosféře funguje jako pračka vzduchu!! Déšť splachuje i pevné částice co jsou ve vzduchu obsaženy. Viz filtry pevných částic. Navíc neobsahuje minerály, neboť je to vlastně kondenzát.
K tomu aby jsi neumřel žízní ji ale klidně použij.

Kepler

Teď už deště nejsou tak kyselé, v podstatě téměř všechny elektrárny spalující hnědé uhlí jsou odsířené. Dřív to byl opravdu problém.

Dochy

dr. luha: nech si udělat pro srovnání rozbor kvalitní studniční vody a pak nám ukaž, který bude delší. Nejde jen o to co tam je, ale také o to v jaké koncentraci.

Dochy

Anikitos: Vitamín B12 v dešťové vodě? Jak by se tam dostal??

Anikitos

Je to zanedbatelné množství:
https://www.sto­plusjednicka.cz/kdyz-prsi-vitaminy-je-pravda-ze-dest-obsahuje-vitamin-b12

http://a-svet.cz/o/obsa­huje%20destova-voda-vitamin-b12/

Dochy

Dva články které od sebe nejspíš opisovaly, popisují změřenou koncentraci v rybnících a pak nevím jakým myšlenkovým posuvem to vztáhnou na množství vitamínu v dešťové kapce. Přitom molekula vitamínu je řádově 100× větší než molekula vody. Proč by se jako měla s vodou odpařovat? A i kdyby… „zanedbatelné množství“ až 2000ng v litru – tj 2ug takže když si najdeš správnej rybník, stačí Ti pít tu rybniční vodu pro pokrytí denní potřeby vitamínu??? 😉 A autoři těch článků si to neuvědomili??? (Doporučená denní dávka jsou pouze 2 až 3 μg denně – wiki) – i tohle svědčí o jejich profesionalitě a důvěryhodnosti.