Daniel16

Je člověk s čepicí stoprocentně chráněn před úžehem?

Nejlepší odpověď
led

Samotná čapica stlmí účinky slnečných lúčov, ale ľudia väčšinou zabúdajú aj na zadnú časť krku a nechávajú si ho odokrytý. Ten záves na čiapke francúzskych legionárov, či šatka „arafatka“ so zakrytým krkom, robia práve túto potrebnú ochranu pred úžehom a úpalom.

Další odpovědi
Reezo

Úžeh vzniká účinkem přímého slunečního záření, když člověk tráví příliš mnoho času na slunci bez dostatečné ochrany (např. pokrývka hlavy).

Nepleťte si to s úpalem.

ReHu

100% ? A čepicí myslíš kulicha?
Chráněn je dobře, když má zakrytou vrchní část hlavy, ale 100 % je velká zodpovědnost.
Určitě bych volila lehký klobouk s širší krempou, pít dostatečně, mít stín aspoň na dohled, kdyby něco a hlídat pocity.

cochee

nemusí být – IMHO pokud by to byla černá bejzbolka a osoba by byla blonďák, tak by se to jen zhoršilo :)

pusinka50

Ano, je. Úžeh je přehřátí mozku, kdy člověk tráví mnoho času na přímém slunci v horku, bez dostatečné přikrývky hlavy. Kšiltovka apod. Máma mi jako malé dávala na hlavu aspoň kapesník namočený do chladné vody. Svážeš všechny 4 cípy zvlášť, do uzlíků, a máš perfektní „čepičku“. Já si kšiltovku při při betonování plotu venku na přímém slunci ve 40 st.C namáčela do chladné vody.
Úžeh se projevuje bolestí hlavy, horečkou a slabostí.

Je také třeba si hlídat teplotu těla a když máš pocit, že už nemůžeš na slunci vydržet, okamžitě přejít aspoň na 15 minut do chladného stínu, jinak ti hrozí úpal z celkového přehřátí organismu.

Pipka

Určitě ne úžech není úpal!!!!!!!

cochee

Úpal vzniká celkovým přehřátím organismu, pobytem ve velkém horku. Jestli máš přitom něco na hlavě, není skoro vůbec podstatné. U toho úžehu je to naopak velmi rozhodující.