Zvědavý

Je člověk bez orgánu (kterému odebrali orgán) mrzák ?

Doplňuji:
Je člověk co přišel o orgán tělesně postižený „(mrzák)“ ??

Nejlepší odpověď
annas

Není. Je to jedinec, jemuž chybí žlučník, ledvina atd.

1. Mrzák = člověk s (velkou, trvalou) tělesnou vadou: mrzák od narození; mrzák na obě nohy;. Je pravda, že v původním významu tohoto slova šlo o pojmenování odvozné od slovesa mrzačit, zmrzačit. Vlastně ‘ošklivý, odporný člověk’.Později se výraz posunul.

Jde o slovo zařazené do SSČ, SSJČ bez jakýchkoliv příznaků. Ale někdy je vhodnější užít člověk tělesně postižený. Stejně jako nevidomý pro člověka, který je slepý.

2. Ale vyjádříme-li k dotyčnému odpor, rozhořčení či nenávist, či se mu vysmíváme, vzniklá expresívní výraz tzv. dysfemismus,.

Záleží na tom, kdy výraz použijeme a s jakou intonací. Podle toho poznáme, zda jde třeba o urážku, nadávku, výsměch atd.

Další odpovědi
marci1

Označení „mrzák“ se dnes používá jako nadávka. Člověk, kterému odebrali orgán ( oko, žlučník, žaludek ap. ) není mrzák. A člověk, který přišel třeba o ruku, nohu je tělesně postižený.
Doplňuji:
Jedná se o disfemismus – hrubý výraz, negativní citové zabarvení ap.
http://www.osu­.cz/fpd/kcd/do­kumenty/cesti­napositi/lexi­kologie.htm

arygnoc

marci,

nemyslím, že je to nadávka.
to je podobne, ako keď blbec niekomu povie, že je inteligent a myslí si, ktovieako ako ho urazil.

marci1

Samozřejmě, že člověk, kterému chybí nějaký orgán : žlučník, ledvina, slepé střevo, oko ap. není mrzák. 🙂