dudu

Je chyba v tomto počítání, nebo snad někde jinde?

ZÁKLADNÍ PLATY BEZ náhrad a ostatních výhod a prebend.
Měsíčně : prezident 252 700
premiér 203 600 Kč
1.místopředseda vlády 174 800 Kč
12 ministrů po 144 600 1 735 200 Kč
senát a parlament mají dohromady 281 členů z toho:
předseda senátu 203 600 Kč
1.místo-předseda 144 600 Kč
3 místo-předsedové po 144 600,– 433 800
předseda parlamentu 203 600 Kč
1.místo-předseda 144 600 Kč
4 místo-předsedové po 144 600,– 578 400 Kč
18 předsedů výborů po 106 700,– 1 920 600 Kč
252 poslanců a senátorů po 75 900,– 19 126 800 Kč
měsíční náklady celkem 25 297 100 Kč

Nejlepší odpověď
Pepa25

25 mil. x 12 = 300 mil. ne 30 000 mil. 🙂

Doplňuji pro porovnání: starobní důchodci stát stojí měsíčně skoro 35 mld. tzn. 1370× více než politici.

Další odpovědi
orwell

Toto obíhalo už před několika(?) roky po síti, jako jakási informace od jakési důchodkyně. Nechce se mi to znovu přepočítávat, ale už tenkrát jsem tam objevil početní chybu a ne malou. Máš pravdu. To, že se od té doby částky změnily, na věci (tedy chybném výpočtu) nic nemění.

Dochy

Ano je.
Opravdu mi není jasné, jak z 25 miliónů měsíčně dokážeš udělat 30 miliard ročně.

Nassin

Pravděpodobně máš už zastaralá data, protože od roku 2020 berou pacholci:
Prezident 302 700
Předseda parlamentní komory a premiér 243 800
Místopředseda vlády 209 400
Místopředseda parlamentní komory a ministr 173 200
Předseda parlamentního výboru, komise a delegace 127 800
Poslanec a senátor 90 800
Zdroj: https://www.no­vinky.cz/doma­ci/clanek/vrchol­ni-politici-si-pristi-rok-polepsi-platy-jim-vzrostou-na-90-800-korun-40306348

A co takový guvernér ČNB?: Hrubý plat guvernéra České národní banky (ČNB) Jiřího Rusnoka za loňský rok činil 5 520 582 korun. To je, pokud částku rozpočítáme, cca 460 tisíc korun měsíčně. Čistého si guvernér a bývalý premiér v roce 2018 vydělal 3 961 170, tedy asi 330 tisíc měsíčně.
Zdroj: https://www.id­nes.cz/ekonomi­ka/domaci/cnb-rusnok-narodni-banka-plat-banker.A190328_154­031_ekonomika_svob

Mr. Marek

Do koruny jsem ti to sice nezkontroloval, ale ty platy a bonusy jsou přemrštěné. Kdyby odváděli skutečně kvalitní práci a jejich politika byla ve prospěch občanů a vizitky země, ať klidně takový platy mají. Dnes k tomu opravdu nevidím důvod.

paul1

V počítání asi chyba nebude. Měli by si ty platy na mnoho let zmrazit .

Drap

Myslím , že cifry jsou zastaralé, už jsou nové. Další věcí je nepočítáš náhrady, asistenty, kanceláře, telefony, bydlení a doprava. To bys musel tuto sumu vynásobit minimálně 2 – 3 x , a to ještě nemáš započítány pracovníky a personál sněmovny a senátu, jídlo za hubičku, to taky musí někdo doplatit a náklady nejsou malé. Možná to bude ještě jednou 30 mil. Připočti zahraniční cesty, včetně dopravy, hotely a podobně a teprve potom se dost přiblížíš sumě, kterou nás tento cirkus stojí.

Speed77

Republika aneb chaos oligarchických úředníčků, kde jejich vlastní prospěch je AŽ v první řadě, bez autority, která by je usměrňovala a hlídala. Proč si neodhlasovat ještě větší platy a odměny, když mají tu moc (bez omezení, bez dozoru)? :D

zjentek

Chybou je, že neexistuje žádná hranice „rozežranosti“, která je nutná coby protipól hranice chudoby. A stejně jako je třeba zachraňovat každého, kdo se NEPŘEDVÍDATELNĚ dostane pod hranici chudoby, má být stejně nutné pomoci od prostředků každému, kdo se nepředvídatelně dostane nad hranici nenažranosti. Tím by došlo k rovnováze a v tomto konkrétním případě by se tím milióny lidí přestaly trápit, zatímco by se chviličku zlobilo 297 tajtrdlíků, než by přivykli spravedlnosti.

Emefej

Tak teď (po úpravě z 18.4.) už to sedí.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Hlada

Spíš, než početní chyba, mě zaujaly směšné částky, za které tito lidé pracují. Vždyť takový příjem před zdaněním tu má kdejaký drobný živnostník.

Pepa25

Musím říct, že jsem NAPROSTO V ŠOKU! Proboha, to fakt neumí neumí většina lidí počítat (čest výjimkám – dochy, orwell)? Na první pohled mi to připadalo jako kravina a objevit chybi mi trvalo asi 2 minuty – a místní (nic ve zlém, ale většinou důchodci) pro auttomaticky berou ajko fat, protože to podporuje jejich smýšlení a ani je NENAPADNE se zamyslet. Kde se poděl selský rozum, které se dovoláváte (dudu, Drap …)?

dudu

Pojmi to jako upoutávku políčenou na podobné pedanty.

Pepa25

Upoutávku? To ani neumíte přiznat chybu? To je opravdu ubohé …

Mr. Marek

Pepa: Kdo je tady morální vzor ať hodí kamenem.

Pepa25

Přijde vám, že hážu kamením? Osobně, pokud bych si osobně takto naběhl, jak dudu, tak by bych otázku obratem smazal a styděl se a dva týdny „chodil kanálami“ Holt, každý jsme jiný.
P.S. Jen pro pořádek a ujištění: neschvalujete šíření podobných hoaxů, že ne?

Mr. Marek

Napsal jsem svůj názor a za ním si stojím. Pokud naši zástupci produkují kvalitní práci, ať si přidají peníze. Nyní k tomu důvod nevidím.
K P.S.: Z principu nedává smysl něco takového schvalovat.

zjentek

Můj odhad spravedlivé odměny za odvedenou práci politika? STROP = 60k českých na vysokou politickou hlavu BRUTTO, ať nežeru!

Dochy

To by se tam ale netlačil nikdo schopnej protože schopní si i jako zaměstnanci mohou vydělat výrazně víc. O schopných podnikatelích nemluvě, ty mohou být úplně někde jinde.

zjentek

A to je ta potíž. Že si MOHOU vydělat výrazně výš.

Ono k nějakým výraznějším změnám v tomto ohledu na světě dojde, až „ekonomický“ způsob myšlení změní právě ti „schopní“. Ovšem princip nenasytnosti jasně vyjadřuji v odpovědi, není nutné opakovat v diskuzi.