zjentek

Je BBQ zkratka tří slov? Jakých?

Barbecue.

An, tento článek odpověď na mou otázku nedává… to mne mrzí, jelikož vám se něco podobného prakticky nestává. ;p

Nejlepší odpověď
annas

"BBQ, Bar-B-Q nebo také Barbie je v podstatě tepelná úprava masa na otevřeném či uzavřeném grilu. Tento výraz k nám přišel ze Spojených států, Kanady, Anglie, ale také z Nového Zélandu. Takto můžeme připravovat nejrůznější druhy masa.

A jen tak mimochodem – slovo barbecue prý pochází od severoamerických traperů, kteří tento způsob přípravy převzali od indiánského kmene Arawaků. Ti prý maso a ryby pekli na otevřeném ohni, ale také dávno již přišli na to, že bylinky a různé marinády dodají pokrmu lákavou a typickou chuť i vůni. Zkrátka a dobře, z indiánského marinování masa, aby se v horkém podnebí nekazilo, se postupem času stal ustálený zvyk a tradiční přípravu masa před tepelnou úpravou začali šikovní domorodci nazývat „barbacoa“.

Jiný pramen zas tvrdí, že název barbecue má svůj původ ve francouzském výrazu barbe-a-quene, což v překladu znamená – pečení od vousů po ocas. Ať už barbecue pochází z kteréhokoliv světadílu jedno je jisté – dobrotu na grilu si můžeme připravit doma, třeba na elektrickém grilu, ale pravé barbecue se bez ohně neobejde. atd."

Autor: Jakub Fučík, America Tours
https://www.no­vinky.cz/cesto­vani/amerika/250128-vite-co-je-bbq.html

Další odpovědi
quentos

K doplnění: … ale dává, akorát to z toho vyplývá jen nepřímo, což tys nepoznal. Takže: ne, BBQ není zkratka ŽÁDNÝCH slov. Je to jen zkrácení toho původního, protože B se čte stejně jako -be- a Q se čte stejně jako to -cue na konci.
Taková zkrácení jsou v AJ běžná.

aliendrone

No jestli to „náhodou“ není zkrácený zápis JEDNOHO slova (barbecue), tak už to může být jedině anglická zkratka pro takové zvláštní testy (ekvivalent IQ) >>>

---------- Big Blockhead Quocient ------------

Myslím, že v tomto testu by pár zdejších uživatelů dosáhlo extrémně vysoké skóre! ;) :D :D :D :D :D :D :D :D :

zjentek

Aliendron, ále no ták… mně by podobnej test v podstatě ani nepřekvapil! ;)))

zjentek

Tak to je perfektní -cuentosi, díky! Teď už snad stačí pouze vysvětlit, proč se BBQ nanazývá bebecue (čti bíbíkjů) a co tam na začátku dělá ten BAR ;);p

quentos

… máš recht, že to jediný tam hapruje – to už se dá vysvětlit jedině americkou leností (dyk voni jezděj autem i k sousedům…)