Je Austrálie demokratická země?

Byl jsem nyní několik neděl v Perthu (západní Austrálie) a měl jsem možnost porovnat její demokracii s naší.
Děti do školy…uniformy a NEEXISTUJE aby šly muslimské dívky v šátku
Volby…za první nejití k volbám, mastná pokuta
za druhé nejití k volbám odebrání řidičáku a dotyčný musí znova absolvovat autoškolu
řidiči…NIKDO se nemůže vymlouvat, že s autem jel někdo jiný, pokuta přijde majiteli auta a ten buď zaplatí (a přijde o body) nebo napíše policii kdo s autem jel a pokuta přijde tomu řidiči (dcera udělala přestupek, zeťovi přišla pokuta, on to přeposlal zpět, že řídila manželka a pokuta přišla jí
pokud někdo nezaplatí pokutu na místě chycení(hotovostně nebo kartou) OKAMŽITÉ ODSTAVENÍ AUTA a jdi si domů jak chceš…300km pro ně není žádná vzdálenost, takže zavolají odtahovku třeba z 300km vzdálenosti a majitel si pak pro auto musí dojet tam, zaplatí celý odtah + ještě větší pokutu
řidičáky se dávají už od šestnácti let, ale první dva roky musí jezdit se zkušeným řidičem(na autě značka P)a pak ještě má dva roky omezenou rychlost (po celou dobu jiná barva řidičáku) až po uplynutí těchto let, tak už stálý řidičák řidičák jiné barvy
registrované pokladny… tady modří ptáci řvou, že na to podnikatelé nemají, ale tam KAŽDÝ řemeslní či jakákoli služba to má…podnikatel vytáhne jakoby trochu silnější mobil, zákazník to projede kartou a celá transakce je zaregistrována
A těchto různých nařízení a omezení je tam hodně, to člověk jen valí oči, ale australanům to nevadí, to jen u nás všichni modří ptáci řvou, že je to omezování osobní svobody.

A tak se ptám, jestli je to demokratická země (když tolik Čechů tam zůstává…buď se tam vdá, ožení či jen tam zůstane).
Máme my tady demokracii nebo džungli kdy si každý dělá co chce a zákony zde neplatí?…takto to viděl zeťák z Austrálie, který v Praze bydlel tři roky.

Nejlepší odpověď
gecco

Lahny, pleteš dohromady několik různých věcí…
😁

  1. Austrálie je monarchií, nikoli demokracií (což ale až tak moc nesouvisí s vymahatelností zákonů)…
  2. Australani jsou hákliví na svou samostatnost a soběstačnost – a navyklí na osobní zodpovědnost…

😁
___
Hele – víš ty, že třeba za den v nemocnici zaplatí Australan 500 dolarů?
Že návštěva lékaře jej (obvykle) stojí 50 dolarů?
Že v Austrálii neexistuje minimální mzda?
___
Problém naší společnosti tkví zejména v tom, že lidi jsou ´zparchantělí´ ´péčí´ za minulého režimu a jsou navyklí se vymlouvat a spoléhat na to, co jim kdo strčí pod nos – a podle toho si volí politiky…
V Austrálii volí ty, kdo jim zajistí maximální svobodu a i z toho plynoucí zodpovědnost…

Další odpovědi
setapouch

U nás s oblibou říkáme, že umíme používat hlavu. Když jedu na prázdné silnici stovkou, komu tím škodím?

Zákony by měly být rozumný kompromis pro všechny. Bohužel, naše zákony vytvářeli a vytváří lidé, o jejichž schopnosti chápat souvislosti by se dalo dlouze pochybovat. Těžko se pak divit, že je spousta zákonů ignorována.

Osobně jsem pro tvrdé sankce už i za drobné prohřešky. Pokud chceme mít pořádek, jiná cesta není.

Ovšem, tohle není o demokracii, ale o právním státě. Jedním ze znaků právního státu je vymahatelnost práva, která je u nás mizivá. Je to způsobené krátkou historií a divokým, nekoncepčním vytvářením právního řádu.

Demokracie, čili rovnost před zákony (stejné zákony platí pro všechny, neplést s jejich výkladem soudy) a právo dělat vše, co chci, pokud tím nezasahuju do práv a svobod ostatních, je v obou státech přibližně rovnocenná.

Agneta

No to je fakt otázkou, jestli je. Já jsem byla (m.j.) v Perthu začátkem léta (a v původním Perthu ve Skotsku před měsícem, – asi 40 km sev. od Edinburku:DD), a moc jsem se divila těm „bílým slamům“, které jsou kolem města, hlavně na cestě k letišti. Jsou postavené na polopoušti, kde není voda, patrový domek prakticky neznámý, no chudáci…ale ve městě se dalo hezky fotit (moje hobby), MHD byla zdarma.., na stadionu se dá zažít nejeden koncert světové špičky, líbilo se mi tam jen v Kings Parku…pod ním desetiproudová dálnice…
Na letišti mi sebrali 4 cm nožík (Victorinox, s pilníčkem a nůžkama), s kterým jsem už jinak procestovala celý svět…už jsem si tu jednou v nějaké otázce na Austrálii stěžovala, jak jsou tam přihlouplí, neboť jsem tam pár příhod zažila, které by byly v Evropě nemyslitelné…
Zeťák má pravdu – srovnej už jen stavění v Česku a v Austrálii…v Česku je totiž svoboda, a v Austrálii na všechno zákony, fakt:D
Já jsem ty obyvatele toho „bílého ghetta“ (toho slumu…té favely s maličkými domky a mikropozemky) litovala, vždyť když se něco stane (stačí výpadek proudu) – tak sedí na suchu, zemědělství tam funguje na čerpání fosilní vody – čili „jízda proti zdi“…:DDD
Asi budou zase někdy emigrovat zpátky, já bych tam bydlet nechtěla:DDD

lexx

no potěš koště…tam bych teda nemohl, dobře nám ve Švejkolandu, pivo za dvacku či dvě, reálná mzda utěšeně roste, hospodářství též a tatíček Zemák se o nás postará…

anonym

pro gecco
To co píšeš, všechno vím, ale nelze paušalizovat, protože Austrálie má pět států a každý stát má jiné zákony (proto píšu jen o ZÁPADNÍ AUSTRÁLII kde jsem byl).
A víš také, že když je australan pojištěný, TAK NEMUSÍ čekat až se mu navrší nějaká suma (jako u nás 5 tisíc), ale po odejití z nemocnice si zajde na pojišťovnu a ta mu OKAMŽITĚ proplatí tu částku, kterou zaplatil v nemocnici či u lékaře strženou o nějaké procento za pojištění?
Neboj se, všechno jsem si zjišťoval, protože mně to také zajímalo.
Zrovna tak jsem všechno fotil (až mně manželka nadávala, že fotím kdejakou blbost), ale já jsem chtěl mít všechno zdokumentováno, aby mně kdejaký pravicový diskutér nemohl napadnou, že kecám.
Kdyby se šly dávat fotky, tak jich sem dám hromadu na potvrzení svých slov.

anonym

A ještě dodávám.
Ano, není tam minimální mzda, ALE KAŽDÝ SE NA MZDĚ DOHODNE.
Víš ty také, že tam je výplata každých 14 dní?Že každý dostává výplatu v hrubé mzdě a na finanční úřad si podává přiznání za celý rok?A že si MŮŽE odečíst z z daní fůru věcí (třeba peníze za dojíždění do práce…což u nás nejde).
A tento stát (nevím jak je to v jiné části Austrálie) drží střední třídu, protože ta TÁHNE ekonomiku.U nás podnikatelé střední třídu zlikvidovali.

gecco

Lahny – uvedl jsem to jen ve zkratce…
😉
Jen, aby sis uvědomil, že svoboda a zodpovědnost jdou ruku v ruce – u nás je o tebe mnohem lépe postaráno (s tím, že máš omezené svobody)…
Australan nemusí mít zdravotní ´připojištění´, ale musí počítat s tím, že pokud je nemá, musí vše draze platit.
Čech chce mít všechno ´zadarmo´…

anonym

Ale já platím zdravotní pojištění,( respektive zaměstnavatel mi to strhával z platu když jsem byl zaměstnaný) tak jako ten australan, tak PROČ nemohu mít stejné podmínky jako on.

gecco

Lahny…
No počkej, počkej – zdravotní pojištění platí i australani (6 %), jen nemají ´v ceně´ takřka nic, za téměř vše platí (a nebo si musí platit navíc soukromé připojištění)…
A naopak – ty můžeš mít stejné podmínky „jako on“ – klidně si nadstandardy v soukromých zdravotnických zařízeních plať – v tom ti přece nikdo nebrání…