Čecho_slovák

Jde, v domácích podmínkách, vyrobit šunčičku o obsahu masa 82–85 %?

Jak?!

Odpovím si na otázku sám. Ano, v domácích podmínkách jde vyrobit šunku i s nižším obsahem masa, ale to bych musel přikoupit a použít: antioxydanty , zahušťovadla, látky zvýrazňující chuť a vůni, bramborový a rýžový škrob, barvivo, regulátor kyselosti, koření a aroma.
… a vy mi tu cpete recepty na šunku z čisté svaloviny + sůl a voda🤦‍♂️

Nejlepší odpověď
Viktorie II.

Odpověděl sis správně. To vše se přidává do podřadných šunek, ale lidi si šunčičky kupují protože to je levné. Můj děda chtěl vyzkoušet kouřové aroma do klobás a znehodnotil celou dávku. Není nadto hodit maso do klasické udírny.😁

Další odpovědi
Drap

Snadno, existují na to i přípravky, šunkovary., Kam se dá naložené maso, částečně se slisuje a povaří . Dnes se šunka už bohužel neudí, jako kdysi, ale v podstatě jen dusí. Dosáhneš tak šunku s obsahem masa cca 95 – 98 %masa

GM

Nasolené maso (rychlosůl, Praganda), částečně rozmělněné, nakrájené namačkám do šunkovaru vyloženého mikr.sáčkem, stlačím uzávěrem s pružinou a vařím ponořené ve vodě po rysku na 80 stupňů asi 3 hod. Nemáš šunkovar? Můžeš použít rovnou zavař.sklenici. Vyrábím pravidelně z vepř.masa s králičím.

aevul

Jde, ale proč by to někdo dělal? Proč degradovat domácí šunku tím, že tam dám jen 85% masa?

paul1

Tady je návod na uvaření šunky bez šunkovaru. Obsah masa by měl souhlasit s podmínkou, zbytek bude jen voda.

Zdroj: https://www.e­kolid.cz/vyro­ba-domaci-sunky/

Viktorie II.

Koukám, že to tu je samý odborník. Čechoslovák píše o voze, a vy odpovídáte o koze.😂

paul1

No nějak se mi to nezdá, ale snad bude údaj o obsahu vody pravdivý:
https://www.nase-voda.cz/obsah-vody-v-nekterych-potravinach-v-gramech-na-100-gramu/.
Tedy šunka ve 100 gramech má podle druhu 42 až 62 g vody.

Čecho_slovák

GM, a to bude šunka s obsahem 82–85 % masa?

da ny

Se šunkou s takto nízkým obsahem masa, bych si ani práci nedala. :) Pozor na typ soli. Jinak bude mít šunka klasickou barvu vařeného vepřového (ne růžovou, jako z obchodu).

GM

Tak nějak. Maso se prohněte ještě asi s 1,5 dl vody, zapomněla jsem napsat do receptu.

Čecho_slovák

Drape, špatně jsi přečetl otázku.