mosoj

Je to správně?

„tenistka narušila pavouk her“ . Podle mně blbě znějící ale správné!

Nejlepší odpověď
annas

Pavouk her.

V tomto případě beru podst. jméno ten pavouk jako neživotné, takže narušit co 4. p. – tedy pavouk her.

I když tento tvar je neobvyklý., pavouk je v tomto případě neživotný, často se " ale „zživotňuje“ " – např. střelit góla, stejně jako narušit pavouka her. .. Ale jde spíš o expresívní vyjádření.

Podle pravidel bych brala takto:

Např červi ´živočichové x červy – programy. Stejně pavouci – živočichové x pavouky – tenis. Ale nelze striktně odmítat tvary životné. Např. robot.

Samozřejmě pravidla jsou jedna skutečnost, užívání na netu skutečnosst jiná.
Zatím není tvar pavouk v tenise kodifikovaný.

Další odpovědi
ivzez

Jj, je to dobře,
ale já bych napsala: Tenistka narušila rozpis her.

Slovo pavouk se u nás ve sportu myslím ještě moc nerozšířilo,
zatím jsem se s ním setkala jenom u tenisu a u golfu.

led

chybí tam „a“
„tenistka narušila pavouka her“ – tj naplánovaný rozpis her.
ukážka:
„Vytvořte rozpis zápasů snadno a rychle!“ https://www.roz­pisyzapasu.cz/
a teď buďte tenistka a nepřijdete na zápas…