quentos

Je česky správně vazba, že se něco „zdá být“ takové a makové? Nebo jde o kalk vazby z angličtiny?

Nenásilná česká verze: „Zdá se to takové a makové“. Tedy bez toho „být“. Jsem sám, komu verze s „být“ silně připomíná anglické „it seems to be [such and such]“? Co myslíte?

Nejlepší odpověď
annas

Musím říct, že váš dotaz mně dal pořádně zabrat. Využila jsem několika zdrojů – etymologický slovník, stč slovník a Kottův česko-německý a něco zjistila. Neumím anglicky, takže nemohu posoudit vazbu v angličtině. .Jdo ale o vazbu germánskou. Jungmann ji uvedl ve svém slovníku.

Nejdříve historie:
Základem je stč. sloveso dieti, děj = položiti, klásti někam, umístiti. Již v předslovanském období se objevil význam jako dělati. Patrné je to ve zvratném díti se = stávati se, býti konán. Stč. dietti sě, sdieti sě, zdieti se, novočesky zdáti se = konati se ve snu, díti se ve snu, státi se ve snu, sníti se.

  1. Tomu odpovídají vazby. zdát se někomu (mně) o čem (o vodě). Časem se objevily i další.
  2. Zdá se být takové a makové – kdysi řidší tvar – zdát se = být takový(m) a makový(m) – být jaký nebo jakým – přesněji by se měl užít 7. pád – protože nejde o vlastnost stálou. Tyto tvary se běžně uvádějí v 19. st. a jejich původ vychází z dalšího významu slovesa zdát se:

Podobati se = podobu míti, ähnlich sein, gleichen; schylovati se k něčemu, směřovati, zdáti se, scheinen, anscheinen, das Ansehen haben; líbiti se, zdáti se hodným, gefallen

Objevilo se u Jungmanna, (jak uvádí Kottův slovník) – „toť nečeské“.

Další odpovědi
cochee

Nad tím jsem nepřemýšlel, znám to tak i tak a s „být“ mi to nepřijde nějak násilné.