Weroniq

jakým způsobem pomáhá lidem psycholog?

je to jako v těch filmech, že pacient si lehne na lehátko a začne vyprávět svůj životní příběh, psycholog si dělá poznámky a pak z toho vyvodí příčinu všech potíží? a když ji najde, že jde o nějaký blok třeba z dětství, jak pak s pacientem pracuje, aby ho jeho problému zbavil?
Doplňuji:
no ale JAK pomáhá, když má někdo z něčeho strach nebo nějaký problém, tak jak může jen to povídání člověku pomoct?

Nejlepší odpověď
Damiana

Pokud nejde o párovou nebo skupinovou terapii, je na tobě, v jaké „poloze“ se u psychologa nejlépe uvolníš. Někdo si rád lehne, někdo sedí, jiný potřebuje chodit, ale také se nemusíte setkat přímo v ordinaci – schůzku si můžete domluvit i na neutrální půdě – třeba v kavárně. Záleží na ochotě a přístupu psychologa. Správné prostředí totiž napomáhá tomu, aby se pacient uvolnil a rozpovídal.
Nejčastěji ale lidé navštěvují psychologa v jeho ordinaci.
Co tě čeká? Záleží na tom, jaký je tvůj problém. Někdo se jen potřebuje vypovídat, svěřit se a slyšet určitý názor. Jiný sice přijde, ale může fabulovat, neboť si připadá „hloupě“ a zlehčuje svůj problém – o to déle trvá jeho odhalení. Někdo skoro nekomunikuje, další příliš zveličuje, atd. Je toho opravdu hodně. Co člověk, to jiný přístup.
Záleží na šikovnosti psychologa, jeho nezaujatosti a také na jeho morálce – ostatně je to také jen člověk a jeho empatie, nadhled a nekompromisnost je velmi důležitá. Nikdy nesmí přijmout skutečnost pacienta, není to jeho kamarád, který bude svorně nadávat třeba na záletného partnera. Je to odborník, který musí přijít na to, kde se stala chyba – i když to bude tvrdé.
Dobrý psycholog může klientovi pomoci – podle vážnosti jeho problému – někdy i na prvním sezení. Mnohdy opravdu stačí svůj bol říci nahlas a probrat ho ze všech stran.
Bohužel jsou i takoví, kteří z nemocného jen tahají peníze a nutí ho k opakovaným, zbytečným návštěvám, když tento potřebuje už pomoc psychiatra nebo dokonce úplně jinou léčbu.
Doplňuji:
Ono to „povídání“ je vlastně analýza problému a také osobnosti člověka. Příklad:
Pacient má problémy s afektovanou, rozvádějící se nadřízenou v práci.
Důkladnou psychoanalýzou může odborník odhalit i to, že pacient má skrytý problém s otcem, který rodinu opustil, neuznává autority a žena ve vedení pro něho znamená matku, která nedokázala udržet rodinu, přestože byla velmi odhodlaná. A při neúspěchu se složila a začala pít. Odhaduje ji stejně a svou arogancí a tvrdostí vůči ní si ale říká o zbytečný vyhazov.
V průběhu sezení se může přijít na různé příčiny – nelze tu popsat pouze jednu! Chyba může být třeba v klientovi, který ze sebe dělá oběť a sám je agresorem. Nebo je to jen závist atd. Ale to nelze takto ujednotnit, závěrů je opravdu hodně.
Jakmile se přijde na to, kde je chyba, pracuje se pomocí další psychoterapie na jejím odstranění. Pacientovi je po uvědomění si problému doporučeno nejlepší řešení a práce na sobě pod dohledem odborníka – sděluje mu pokroky a změny v situaci.

Další odpovědi
anonym

Damiana ti to vyložila opravdu zevrubně, takže jen pár přípodotků.
To, co vídáš ve filmech, jsou módní američtí psychoanalytikové, které má téměř každý z tamních středních vrstev.
U nás funguje klinický psycholog a psychiatr.
Bylo tu pár dotazů na účel a rozdíly, tak nahlédni do odkazu.
Jinak už možnost se vypovídat a uvědomit si své problémy, je velice přínosná a kromě různých terapií, bývá ještě medikamentózní léčba, různá antidepresiva apod.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/rozdil-mezi-psychiatrem-a-psychologem

Sůwa

Moje zkušenost – rok jsem k psycholožce pravidelně docházela, měla velkou radost, že se chovám normálně a nesháním provaz, nebo flintu. Pak jsem jí koupila bonboniéru a rozloučila se s ní. Problémů se musím zbavit sama.

quentos

ano, jen u toho většinou neleží, v pohodě si sednou naproti sobě, jako by šlo o pokec u kávy.

briketka10

odpověděla jsi si vlastně sama a my Ti odpověď jen doplňujeme..
taky jsem chodila téměř rok k paní doktorce kvůli škole nebavila mě a moc mi pomohla, nebylo to vůbec jednoduché 🙂

Drap

Asi tak. Popovídá si s ním, rozebere ho a poradí mu co s problémem dělat

Lorrien

Jenom s tebou mluví o tvých problémech, ale neléčí tě ;) pomáhá se i pomocí hypnózy ;)

Honzyn14

Rozhodně si to nepředstavuj tak, že to bude jako ve filmech. Ale mně například psycholog výrazně pomohl při tom, když jsem se svépomocí snažila dostat z úzkostlivých stavů. Pravidelně už třetím rokem navštěvuji ordinaci https://psycholog-holcner.cz/ a jsem skutečně spokojená s tím, jak tato pomoc funguje.