Čing Čong

Poradite, co všechno potřebuji k „dokoupení“ plnoletosti, když je mi 17 let?

Je mi 17 let a rád bych aby mi bylo 18, nevíte co se vše potřebuje k dokoupení plnoletosti ? A zda je to přes soud ? A jaká by byla cena ? Děkuji

Původní neotázka
Zdravím vás lidi potřebuju pomoc

Nejlepší odpověď
gecco

Něco jako „dokoupení plnoletosti“ je naprostým nesmyslem…
Prostuduj si Občanský zákoník – https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2012-89 , zejména paragraf 37…
A jo – je to přes soud…

Další odpovědi
MK44

Dočkej času. Je-li ti 17 let, do roka se dočkáš. A za pár let si pak budeš přát, abys zas byl nezletilým. V jedné písničce se zpívalo: „Nejlíp se máš, dokud ležíš v kočárku. To se život nejvíc usmívá“. Jinak viz kolega gecco. Cenou asi myslíš soudní poplatky. … I když v té souvislosti sedmnácti let a myšlenky o dokoupení plnoletosti se mi vybavilo, nevím proč, že některé paragrafy zmiňují pojmy jako je omezení nebo zbavení svéprávnosti. Takže, aby ses skutečně dočkal … 😉

ivzez

Plnoletosti se nabývá dovršením 18 let.
Rok života se dokoupit nedá, musí se prožít.

Pokud jde o získání plné svéprávnosti, tu lze se souhlasem zákonných
zástupců získat i prostřednictvím soudu.
Za určitých okolností, uzná-li to soud za vhodné, i bez souhlasu rodičů.
Stačí prokázat, že se dokážete uživit a vyřizovat si své běžné záležitosti.

[Pokud se např. chce někdo odstěhovat k partnerovi, který jej bude živit, nemá
to podle mne šanci na úspěch. Obdobně v případě, že by stále potřeboval, aby
ho rodiče dále živili.]

Za podání návrhu se – mám dojem – nic neplatí.
Ovšem pravděpodobně to trvalo déle, než Vám bude 18…

A pozor:
Přiznání svéprávnosti není totéž jako plnoletost. Na řízení auta,
alkohol, a další věci si stejně budete muset počkat do 18 let…

_______________

K odpovědi ReHu:
„Zplnoletnění“ je nesmysl, nic takového neexistuje
(zákon nic takového nezná).

ReHu

Než zplnoletnění vyřídíš soudní cestou, dospěješ k tomu věku přirozenou cestou.