Kryšpín

Jaký význam měl atentát na R. Heydricha pro prostý lid v Čechách?

Nejprve Anglie podepíše smlouvu s Německem poté president ČSR podepíše kapitulaci, dále příjezd R. Heydricha vítá plný Václavák.
Později papaláši kují v Londýně pikle na odstranění R. Heydricha a to ještě v době kdy má Anglie platnou smlouvu s Německem z Mnichova. Pěkně v klidu víno ženy a zpěv bez ohledu co může následovat / i když občas tam byl nálet ale vcelku klid /.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Pro „prostý lid“ žádný (pokud nebudu počítat DŮSLEDKY atentátu – „heydrichiádu“). Taková je politika, tehdy jako dnes. Na „prosté občany“ kálí Bílý Tesák. VĚDĚLO se, jaké to bude mít pro ně drastické následky a dokonce padaly návrhy (především ze strany DOMÁCÍHO odboje) Heydricha „vynechat“ a jako cíl domácího kolaboranta č.1 (ministra osvěty a školství v Protektorátní vládě E. Moravce, bývalého „koně“ Československé strany lidové – za 1. republiky). Ty ovšem nebyly reflektovány.

Důvod mise Anthropoid (atentát na Heydricha) je stále zamlžen (a dnes se k tomu z hlediska histoprického zkoumání přistupuje obzvláště „vlažně“ – proč, to asi není třeba rozebírat), nicméně bna základě více než silných indiciíí lze oprávněně předpokládat, že Heydrichova smrt měla posloužit MI6 ke krytí (záchraně) Wilhelma Canarise (později tak jako tak odsouzeného a popraveného za zradu), tehdy šéfa německého vojenského zpravodajství – Abwehru, kterému Heydrich (jinak též šéf RSHA, pod který mimo jiné zapadal SD [Sicherheistdienst] i Gestapo) SILNĚ „šel po krku“.

Dnes je jisté jen, že MI-6 iniciovala atentát (přes exilové čs. vojenské zpravodajství plk. Moravce [je to JINÝ Moravec, než ten výše zmíněný], byť sám plk. Moravec ve svých pamětech vše shazuje na Beneše a sám se staví do role odpůrce a kritika atentátu (ostatně v jeho pamětech je PROKAZATELNÝCH lží jako máku) – je to dostatečně zdokumentováno. Tento výzkum proběhl ještě v době „větší svobody“ (cca kolem roku 2000, pokud dobře pamatuji), ale od té doby jsou veškeré seriózní aktivity vyvíjené tímto směrem doslova tabu (o tom, že bys dostal grant si můžeš nechat zdát). 😕

Tak či onak LZE implikovat (existují NESMÍRNĚ silné indicie!), že Canaris BYL v žoldu MI-6 (pravděpodobně byl britským agentem již od 1. sv. války) a celá operace byla provedena na Canarisovu záchranu, na Čecháčky a jejich osud viz výše kálel Bílý Tesák, bo mít jako agenta šéfa nepřátelské zpravodajské služby je doslova TERNO. Venkoncem Británie je pověstná tím, je je VŽDY ochotná bojovat do posledního muže svých spojenců. MNOHOKRÁT potvrzeno, taková je prostě politika.

Vím, že Pepa25 začne vřískat „konspirace“, protože NEMÁM DŮKAZY (nikdo nemá a ani je za současné situace nemůže objevit a předložit), ale to je mi fuk. Jedna a jedna jsou 2 a když se podívám z okna a vidím, že všechno je mokré, tak BUDU PŘEDPOKLÁDAT, že PRŠELO mnohem raději, než spekulovat o tom, že zločinné ruské vrtulníky na tajňáka nám pokazily pohodu a rozprašovaly vodu, abychom měli (my nepřátelé) místo pohody blátíčko. Což NENÍ zcela nemožné, ale jen zoufale nepravděpodobné. 😉 😁 😁

K odpovědi Filipa84 mám výhradu – v ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEŠLO o vojenskou akci, ale o akt čistého terorismu! Je prokazatelně doloženo, že atentátníci NEMĚLI na sobě vojenskou uniformu (byli v civilu, čímž nezpochybnitelně porušili tehdy platné voj. konvence). Ostatně to snad ani dnes nikdo nezpochybňuje, jakkoliv bych se při dnes BĚŽNÝCH trendech „vylepšování historie“ tomu nedivil. 😉 😁

Další odpovědi
Filip84

Tak, za

I. bych to rozhodně nenazýval atentátem. Reinhard Tristan Eugen Heydrich byl SS-Obergruppenführer, generál policie, vedoucí RSHA, vedoucí SD NSDAP, president Interpolu a zastupující říšský protektor Protektorátu Čechy a Morava. Jako takový to byl – prostě a jednoduše – voják, a na tomto vojákovi Německé říše, jako jedné z bojujících stran, spáchali vojáci Spojeného království Velké Británie a Severního Irska – jako druhé z bojujících stran – vojenskou akci, při které byl Reinhard Tristan Eugen Heydrich zraněn, a s největší pravděpodobností následkům tohoto zranění podlehl. Šlo, tedy, o legitimní vojenskou akci (otázka je, jestli prostředky dovolenými, ale to na faktu nic nemění), nikoli atentát, jako bytostně kriminální čin.

Za

II. Rozhodnutí o tom, že bude vyslán výsadek za účelem eliminace Reinharda Tristana Eugena Heydricha, pravděpodobně, souvisela s Protektorátem, nebo obecně českou státností, jen částečně, velmi částečně. Reinhard Tristan Eugen Heydrich byl opravdu prominentní nacista, vysoce postavený, a k tomu vysoce schopný, racionální typ, což mezi prominentními nacisty opravdu nebylo obvyklé. Jeho eliminace tak měla širší příčiny, než „jen“ nějaký Protektorát, nebo nějaké Československo.

Samostatná vojenská akce neměla, pravděpodobně, pro prostý lid žádný význam. Protektorát byl dobře živená, pečlivě hlídaná a chráněná „dílna“ Německé říše, a jestli jí předsedal ten nebo onen bazmeg, na tom faktu nic moc neměnilo.

Pro prostý lid měla význam reakce Vůdce a říšského kancléře Německé říše Adolfa Hitlera, a z jeho rozkazu říšských bezpečnostních a vojenských orgánů, na to, že se ta vojenská akce stala, která se obecně nazývá heydrichiádou.

No a tak to už je docela i zpracované, kontroly, popravy, vypálení Lidic, etc. etc. etc. Na to už se, asi, nemusíš ptát, ne?

Ale to nejde Anglánům moc vyčítat: válka je, skrz na skrz, chaotický podnik, a ve válce lidé umírají, je to její vlastnost, nikoli vada.

Kryšpín

Jak jsem dohledal / pokud to nebylo od dezinformátora / tak po atentátu Němci ještě více přitvrdili a plán byl třetinu Čechů poněmčit, třetinu zavřít a zbytek přesunout na Sibiř i když zaměstnanci ve zbrojovkách jeli na 100–120% výroby pro Německou armádu a měli také zvláštní výhody i odměny za výkon.

Filip84

To, že nějakého lokálního „Führera“ napadl nějaký nápad neznamená, že se měl realisovat, neznamená to vůbec nic.

Podívej se, Protektorát byl součástí Velkoněmecké říše, celním prostorem Velkoněmecké říše, Velkoněmecká říše zajišťovala vnější bezpečnost Protektorátu, v Protektorátu platila říšská marka, a také fungovaly veškerá říšská jurisdikce. DR dohlížela na BMB-ČMD, etc. etc. etc.

Už z povahy věci, z toho, jak byl Protektorát legislativně ukotven, vyplývá, že byl brán jako cosi dočasného. To za prvé.

Za druhé, všichni občané bývalé Republiky Československé německé krve se, se zřízením Protektorátu, stali občany Velkoněmecké říše.

Takže, Protektorát byl takový loutkový stát, taková „hračka“, pro všecky ostatní.

Kdyby chtěli nacisté české obyvatelstvo zlikvidovat, i třeba až po té, co by Říše zvítězila na všech frontách, abychom se už konečně všichni měli dobře, tak by se chovali k obyvatelům Protektorátu jinak. My jsme, naopak, měli v rámci Říší kontrolovaného území velmi prominentní postavení, ve všech směrech.

Jenže NSDAP, která rozhodovala o všem, nebyla jednolitá hmota, na stejném principu, jako třeba poválečná KSČ.

Hodně zestručněno byly proudy silně nacionalistické a silně šovinistické, které by, nejraději, „včera“ prosadily úplnou a rychlou realisaci programu NSDAP. U těch bylo velmi nereálné, že by se prosadily, protože to byli fanatici, a protože by se NSDAP dostala do křížku z bourgeoisií, kterou (ještě) potřebovala. Kdyby ale tyhle proudy byly hlavní, třeba Vůdce a říšský kancléř by byl „jeden z nich“, tak by veškerý slovanský element z Čecha Moravy (ale i ze Slovenska, například), putoval tam, kde je chladno, a to velmi rychle, a to v lepším případě. V horším je to asi jasné, že?

Na opačné straně byly proudy fašistické, a dá se říct, že ty byly v době, kdy Protektorát existoval, „u kormidla“. On ani ten Vůdce a říšský kancléř Adolf Hitler nebyl takový „magor“, jak ho popisuje, třeba, Kino Падение Берлина (1949), alespoň tedy v těch letech 38–39, co bylo na konci roku 44 a začátku roku 45, kdy Říše takticky ustupovala do předem připravených posic na všech frontách. 😅 Pravděpodobně z něj už byla troska, těžká smažka, ale pravděpodobně, nikdo to neví. Ty by rozhodně nikde česky hovořící obyvatelstvo nepřevážely, rozhodně ne tam, kde je chladno, protože potřebovaly pracovní sílu.

A jako v každé ideologické (náboženské) skupině byl i uvnitř NSDAP střední proud. Střední proud by také neměl potřebu, v nějaké masové míře, „hejbat škatulemi“. Střední proud by něco vysídlil / popravil, to ano, protože je to součást „náboženství“. A ten zbytek poněmčil, i když by to znamenalo jenom přepsat údaje v průkazce. 🤷🏽‍♀️

Dobře, to jsme uvnitř NSDAP, u stranických špiček. Jenže ještě tu byla „ta srážka“! Víme, že Říše už docela dlouho nevítězila na všech frontách. Ale, dejme tomu, že by se zadařilo a Wehrmachtu / Waffen SS by se podařil nějaký průlom, že by Velkoněmecká říše zvítězila alespoň z části. Konečné vítězství byla taková fantasmagorie, absolutně vyloučená, že se tím nemá smysl zabývat.

No tak co: buďto by Říše porazila „Ivana“, nebo by Říše porazila západ.

Když by Říše porazila „Ivana“, tak je ale silně pravděpodobné, že by se západ pokusil NSDAP zbavit, protože – co si budeme říkat – to, že NSDAP subvencoval IG Farben, Ford či Texaco, to byl ryzí pragmatismus. Otázka je, jak, já se obávám, že by to bylo prakticky vyloučeno. NSDAP měla něco, čím komunisté nedisponovali: vnitřní, stranickou, rozvědku – SD. No a, jak už to u rozvědek bývá, SD držela na uzdě Gestapo a Gestapo drželo na uzdě SD. Nikdo nemohl nikomu věřit, a tak každý dělal, co měl, nebo nedělal už vůbec nic. Docela dobře to illustruje Kino Семнадцать мгновений весны (1973).

Pak je klidně možné, že by se k moci dostali ti fanatici, aby ochránili Říši a nacionální socialismus. Třeba, třeba ale taky ne. Otázka je, kam by „stěhovali“ slovanské obyvatelstvo, když by měli hranici s SSSR u Krakówa (například). A asi by měli s „Ivanem“ dost práce a starostí, než dělat nějaké „škatule hejbejte se!“.

No a pokud by Říše vyhrála nad SSSR? No, jedna věc je vyhrát, druhá věc je území obsadit a kontrolovat (něco, jako Afghánistán). Jako se čtyři největší nepřátelé socialistického zemědělství nazývají jaro, léto, podzim a zima, tak stalinský SSSR měl tři mocné spojence: I. Soudruh bláto, II. soudružka zima a III. soudruh burdel.

A k tomu si připočti to, že Rusové mají k „matičce Rusi“ vášnivý, majetnický, irracionální vztah. V SSSR nebyly pořádné silnice, vůbec si to nedokážu představit, jak by tam někde přesouvali obyvatelstvo do pracovních Lagerů. Možná ano, ale až X – XX let po vítězství a rozpadu SSSR, protože těch X-XX let by jim trvala stabilisace území. A jak by mohli bojovat s partisány, atp., když by bojovali, pořád, na západní frontě? To je všecko čirá utopie.

A to, co jsem vypsal, je jenom nástin okolností, možných situací, etc., které by na to měly vliv. Historie je mnohem, mnohem barvitější a složitější disciplína, než že si někde něco přečteš, že nějaká prasečí hlava tvrdí, že „našla“ nějaký „plán“. Třeba našla, třeba byl najden, v každém případě je to jenom theorie. Praxe bývá od theorie na hony vzdálena! 😃

aliendrone

Těch plánů bylo VÍCERO. Nejdrastičtější plány pocházely z pera lokálních „českých“ SS (50 % obyvatelstva „vysídlit“, 50 % poněmčit), samotný úřad RuSHA (rasová problematika) měl plán 90% poněmčení a 10% „vysídlení“. 🙂

Filip84

aliendrone: Heydrich byl člen SS, tedy kombatant, a proto šlo o vojenskou akci.

To, co zmiňuješ Ty – že neměli mundůr, například, je to, co já jsem pojal pod dodatek zpochybňující legálnost té akce jako celku. Ale to už tak ve válce bývá, že jo.

Jo, kdyby zabili Emanuela Moravce, tak to by byl atentát, protože Moravec nebyl kombatant, konec konců, až do úplného závěru WWII se Protektorát WWII nijak neúčastnil.

aliendrone

Filip84>>> Jestli byl nebo nebyl Heydrich kombatant NEHRAJE žádnou roli. Podstatné je, že atentátníci NEBYLI v uniformě. Ženevské konvence připouští klamné manévry (včetně použití uniforem či vlajek nepřítele), ovšem STRIKTNĚ PŘIKAZUJE dát před vlastní bojovou akcí JEDNOZNAČNĚ najevo svoji identitu (odstranit klamnou kamufláž, převléknout se do vlastních uniforem, vyvěsit vlastní vlajku etc.).

Protože tak naši parašutisté neučinili, tak jednoznačně porušili mezinárodní dohody (ke kterým byli zavázáni – jak ČSR, tak Británioe byli signatáři) a stali se teroristy (a potažmo válečnými zločinci). Co na tom, že „to byli naši“, každému stejným metrem, nemyslíš? 😉 🙂

Pepa25

aliendrone: pořád nechápeš, co je to konspirační teorie? Spekuluj si, že Canaris byl agent MI-6 do aleluja, to není konspirační teorie. Konspirační teorie je naopak, že „výzkum (na téma iniciýátora) proběhl v době „větší svobody“, ale od té doby jsou veškeré seriózní aktivity vyvíjené tímto směrem doslova tabu“.

aliendrone

Pepa25>>> Promiň, ale u tebe nikdy nwm, jestli NÁHODOU není „konspirací“ třeba i Pythagorova věta, tak to beru hned úvodem (tak jako tak by na to STEJNĚ došlo, tak proč to zdržovat, že?). 😉 😁

To víš, zkušenost mi říká, že když vláda něco tvrdí, tak ty tomu tleskáš a dáváš za pravdu. Jenže ať si tleskáš jakkoliv, tak si vláda/ministři můžou žvanit JAK CHTĚJÍ, překrucovat historiii třebas jak korkovrt, STEJNĚ kupříkladu 2. světovou válku nezahájilo Rusko, víš?! Atd., atd., tudíž jestli „začínám konspirovat“ DLE TEBE tu nebo až tam je v tomto ohledu ÚPLNĚ LHOSTEJNÉ. 😉 😁 😁

Pepa25

aliendrone: takové dva hezké příklady, ale opět nepochopil (ne, s vládou to opravdu nemá nic společného). Nevadí, ani jsem to nečekal.

aliendrone

Pepa25>>> Sry, že jsem „nenaplnil tvé očekávání“, ale popravdě jsem se o to ani nesnažil, muehehehe. 😉 Ale je potěšitelné, žes rozpoznal, že to „s vládou nemá nic společného“ (přirozeně, jde o objasnění ostatního). Jen tak dál a tímhle tempem již ZA PÁR LET BUDEŠ ROZUMĚT MOŽNÁ většině textů (které nediktuje vláda a participanti). 😉 😁 😁

Pepa25

aliendrone: O.K. vidím, že si propastně nerozumíme, tak opravuji své vyjádření a zkusím to rozepsat. „S vládou“ samozřejmě naopak má řada konspiračních teorií hodně společného. Ale zpět k tématu: FAKT nedokážeš pochopit rozdíl mezi spekulací „Canaris byl možná agent MI-6, nemám k tomu důkazy, ale nesvědčovalo by tomu to a to“ a kosnpirací "pravdu na toto téma se nikdy nedozvíme, protože výzkum (na téma iniciátora) proběhl v době „větší svobody“, ale od té doby jsou veškeré seriózní aktivity vyvíjené tímto směrem doslova tabu“. Opravdu???

Pepa25

Povinná četba faktických informací, než začnete vykládat historii: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Mnichovsk%C3%A1_do­hoda#Spojen%C3%A9_kr­%C3%A1lovstv%C3%AD