JanyOK

Jaký význam má spojení „Tři opice“ ?

tuším jen, nevím jestli správně, že základ mají v nějakém náboženství

Nejlepší odpověď
annas

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/znate-tri-moudre-opice-ktere-nic-nevidi-nic-neslysi-a-nic-nerikaji

Další odpovědi
dědapetr

Tři moudré opice , nebo i tři opice nebo tři moudré opičky (japonsky 三猿 , san'en též sanzaru, nebo 三匹の猿 , sanbiki no Saru), názorně řeší způsob chování při styku se zlem . Mají původ v japonském pořekadlu " Nic (špatné) nevidět, nic (špatné) slyšet a nic (špatné) neříct ", které koresponduje s buddhistickým učením .
V klasické japonštině se gramatická forma ざる (zaru), která znamená popření činnosti , vyslovuje podobně jako gramatická forma 猿 , která vyjadřuje pojmenování pro pojem opice .
Jedním z nejznámějších provedení tří opic je řezbářské dílo ze 17. století umístěné ve svatyni v Toshogu v Nikki (Japonsko).

Tři opice jsou populární výjev symbolizující: „nevidím nic zlého, neslyším nic zlého, neříkám nic zlého“. Přísloví původem z Číny přišlo do Japonska spolu s budhismem.

Zdroj: http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Tri_m%C3%­BAdre_opice

barnajka

Interpretací existuje mnoho, filozofie a duchovní nauky neznají jednoznačné definice. Spousta lidí přísloví „Nevidím zlo, neslyším zlo, nemluvím zlo“ chápe i tak, že člověk se dělá slepým, hluchým a němým k dění kolem něj, jen aby náááhodou nebyl zatažený do něčeho, co mu není přijemné. Dalo by se říct, že význam je tentýž jako ono známé „strkat hlavu do písku“ :) Přísloví se dá vyložit taky jako rada lidem, aby se vyhýbali zlu ve všech jeho podobách. A tuším, že v Japonsku toto přísloví platí za jakousi obdobu tzv. zlatého pravidla (nedělej druhým, co nechceš aby druzí dělali tobě).