JájsemRaibek

Jaký význam má oslovení „Ty jeden plantážníku“?

Není to jako dnešní vole? Co značil ten plantážník a proč se tak jmenovali?

Nejlepší odpověď
ten který je

Rychlé šípy byli slušní hoši.:-)

Další odpovědi
lexx

žádný…literární fantazírování Jaroslava Foglara

annas

Máte pravdu, že oblíbené Rychlonožkovo oslovení se převzalo a stálo se v souvislost s kontextem více či méně vulgární nadávkou.

Jaký je její původ?

75 let vydání Foglarových Rychlých šípů připomněla S. Burešová v Kalendáriu.

"Kreslené příběhy začaly vycházet v časopise Mladý hlasatel ve vydavatelství Melantrich a měly pomoci zvýšit náklad časopisu.

Posměšné označení „ty plantážníku“, které Rychlé šípy často používají, mají prý původ v přezdívce generálního ředitele Melantrichu, který úspěšně rozpínal tiskové impérium. Náklad opravdu stoupl, popularita Rychlých šípů předčila všechna očekávání." atd.

http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/213563235­300045/

Že jde o nadávku, se uvádí i v jazykových zdrojích. Ale sama jsem ji nikdy neslyšela.
Cituji ze stránky O hubách nevymáchaných. Autorky.Lucie Tvarůžková, Veronika Ludvíková

„Také letmá procházka po diskusních fórech na internetu slouží jako silná zbraň těm, kdo tvrdí, že česká mládež je hrubá a vulgární. Od "rychlošípáckých“ plantážníků se posunula k jemným vyžilá socka, vymatlaná držka, vyšinutej ubožáček, pokérovanej mozek … přes standardní, léty prověřené sprosťárny až po docela kreativní a velmi hrubé …"

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:TnU­I_ROW-2YJ:www.cs-magazin.com/se­mag/index.php%3Fa%3Da­2004102113+&cd=1&hl=cs&c­t=clnk&gl=cz%E2%80%8B

bububabu

Za mého mládí a hlubokého totalizmu se to hojně užívalo ve smyslu jako ty chudáku, slouho, někdo kdo ustavičně pracoval za mrzký peníz. Nebo v práci dělníci si říkali že makají jako plantážníci. atp. :)
Plantážníci byli otroci.