Jaký původ slova uprdnout a proč to označuje zrovna špatnou náladu?

Nejlepší odpověď
annas

Původ slova z Rejzkova slovniíku

"prdět vulg., prdnout si, prd, prdel, prdelka, prdelatý, proprdět, uprdnout se, zaprdět, vyprdět se, sprdnout, naprdnout, vyprdnout se.

Všesl. – p. pierdzieć, r. perdét’, ch. pr̷djeti. Psl. *pьrděti je příbuzné s lit. pérdžiu ‘prdím’, pirdis ‘prd’, sthn. ferzan ‘prdět’, angl. fart tv., wal. rhech ‘prd’, alb. pjerth ‘prdím’, ř. pérdomai tv., sti. párdatē ‘prdí’,všezie. onom. kořene *perd- ‘prdět’

Viz i: bzdít – bzdít nář. ‘pšoukat’. Stč. bzdieti, pzdieti, p.bźdieć, r. bzdet’, sln. pezdéti. Psl. *pьzděti, *bьzděti má dále paralely v lit. bezdė̷ti, lat. pēdere ‘prdět’, ř. bdéō ‘prdím’, něm.Fist ‘prd’, všezie.*pezd, které bylo podle všeho ‘tišší’ variantou onom. *perd- (viz: prdět)"

Naprd – přeneseně – od zvuku, „hřmotu“, který je v tomto případě zbytečný a nic neznamená, nestojí za nic.

Vysvětlený význam ve slovenském zdroji
https://slovnik­.azet.sk/syno­nyma/?q=naprd

Stejně jako prd je nepříjemný ve společnosti, ale na druhé straně platí, , že lepší prd než tisíc doktorů, takže prospívá zdraví. Od toho se odvíjejí i přenesené významy.