Já...

Jaký původ má slovo „džuzna“ – ve smyslu „džuzna“ např. v míči, v zemi, v pneumatice…

Doplňuji:
Pro annas a Jikra:

Překvapuje mne, že „hantec“ a „kratkyzobak“. Já se s tím setkávám taky po Čechách, a celkem běžně…

Nejlepší odpověď
annas

Slovo je zachycenoé ve SNČ bez uvedení původu. Užívá se v hrněnském hantecu nebo i na Ostravsku – velká díra, jáma.

Zkusím ještě pátrat.
Doplňuji:
Pravděpodobný původ – ze slovanského ďúží – bylo i ve slovenštině a polštině = velký, silný. Jazykovými úpravami mohlo dojít k současné podobě.

Další odpovědi
beer

No tak, fčil už nejak gómeš hantec, sbal cajky a fofrem na cug, hodím čumendu na roli a dáme čechr! ))

Jikra

Annas má zřejmě pravdu o původu ale já ten výraz často slyším i sám používám u nás na kladensku.

annas

Je totiž ještě jeden tvar – vedle džuzna, také ďuzna.

vagra

Na Ostravsku „džura" znamená díru.