Avatar uživatele
Registrovaný

Jaký přírodní předmět byl v Rudolfově kunstkomoře?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Rudolfova Kunstkomora obsahovala kromě uměleckých předmětů z oboru malířství, sochařství a uměleckého řemesla také přírodní zvláštnosti, kuriozity, samorosty, kameny a další. U sbírek by se rovněž nemělo zapomínat na Rudolfovy zvěřince, konírny, zahrady a oranžerie, které byly rovněž sbírkou.

http://dia.ktf.cuni.cz/…

Smad by to mohl být zázračný roh nosorožce?

Kuriozitami je třeba několik nádob vyrobených z rohu nosorožce. Nejzajímavější je nádoba řezaná z rohu nosorožce, na jejíž víko je navíc použito dvou klů mrože. Horní část nádoby má tvar podivného monstra s dvěma hlavami a obrovskými rohy. Autorem díla je pravděpodobně Anton Schweinberger, který pocházel z Augsburku a na císařském dvoře v Praze byl zaměstnán od května 1587. K nádobě se váže pověst, že když ji císař uviděl, okamžitě zatoužil, aby z ní mohl pojídat sladkou kaši… Přikázal, aby mu chutnou krmi do nádoby připravili. Do nádoby se však nedařilo kaši nalít – začala tancovat po kuchyni, syčela a štěkala, až po chvilce vyskočila z okna a přistála v císařské zahradě. Císař zděšen tímto úkazem, přikázal nádobu umístit hluboko ve sklepeních Pražského hradu. Dalším podivným předmětem je nádoba taktéž z rohu nosorožce od Nikolause Pfaffa. Na přední části je opět hlava monstra. Měkce plynoucí opracování materiálu vzbuzuje dojem modelování pomocí vosku a je důkazem neobyčejné virtuozity zlatníka, který takto dovedl pracovat s hmotou. I k této nádobě se váže pověra. Kdo prý se jen jedinkrát za úplňku z nádoby napije červeného vína, už nikdy v noci oka nezamhouří. Těžko soudit, kde se ta báchorka vzala. Je sice známo, že Rudolf II. trpěl nespavostí, ale stěží za to může tato podivná nádoba…

http://www.nase-rodina.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Vysušené mořské hvězdice, mušle a jiné podmořské rostliny.
http://www.edejiny.cz/…
http://www.google.cz/…


Avatar uživatele
Stříbrný

Rudolfova kunstkomora byla nejen odrazem renesanční touhy po uměleckých dílech, ale i velké zvídavosti. Proto v ní nebylo zastoupeno jen umění, ale i přírodniny, či různé kuriozity. Obsahovala velkou kolekci drahých kamenů a polodrahokamů, kterým byla tehdy přikládána léčebná moc. Ve sbírce se nacházely rohy nosorožce, mušle, kančí zuby, krokodýlí kůže, ptačí vejce, želví štíty a další věci, které se z pohledu tehdejšího Evropana jevily jako exoticum.

Zdroj: http://studentka.sms.cz/refera t/rudolf-ii-a-jeho-umelci

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

samorosty, kameny http://dia.ktf.cuni.cz/…

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3815
Zlatý Drap 2281
Zlatý led 1646
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 866
Zlatý mosoj 845
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.