Kryšpín

Jaký měli plat papaláši ve vládě v normalizaci po roce 1970?

Poslanci v Parlamentu dle informací zdarma ve prospěch vlasti měli pouze plat v zaměstnání a cestovné. Rovněž byla výhoda veškerá nařízení přišla z Moskvy tak jenom zvedali pacičky, ovšem plat papalášů ve vládě poradců a pod. jsem nedohledal.

Odpovědi
Filip84

Poslední soudruh státní president, jehož plat je officiálně známý, byl Toník II. Novotný. Ten bral Kčs 240,000.00, a ten plat si sám snížil na Kčs 170,000.00; při průměrné mzdě Kčs 1,073.00 v roce 1960 (kdy si ho Toník II. Novotný sám snížil) to odpovídá Kč 6,538,200.00 dnes měsíčně.

Poslanec vykonával svou funkci bezplatně. Měl nárok na bezplatnou přepravu ve vlacích ČSD (včetně 1. třídy a měl nějak nárok i na lůžkový lístek zdarma, nebo za „ceny značně snížené“), autobusech ČSAD i v MHD. Pokud se dopravoval na schůzi sněmovny, jiných orgánů nebo orgánů Federálního shromáždění, mohl letět samoletem ČSA bezplatně. A byl-li poslanec uvolněn mimo místo svého bydliště, mohl 1× za 14 dnů použít bezplatně let ČSA k návštěvě rodiny.

Potom stát, samozřejmě, refundoval jeho plat / mzdu za dobu, co vykonával funkci poslance, aby to lidově demokratický podnik, nebo družstvo mírumilovných pracujících, nemuselo škodovat.

No a potom stát refundoval různé ty žranice, chlastací večírky atp., za účelem otevření novýho nádraží, nebo kulturního domu, nebo tak něco. V každém případě se takový soudruh poslanec kvalitně nažral a napil, jako! 👌😎

Drap

Kdysi jsem pracoval s jednou paní, která byla poslankyní. Refundovala se jí mzda a proplácelo cestovné /autobusem a vlakem/ Pokud by jela svým vozidlem, nepočítali se cesťáky ale náhradu měla v ceně vlaku, nebo autobusu. Normálně pracovala, většinou tak jednou až dvakrát za měsíc jela do Prahy, spíše vyjímečně na více dní. Pokud musela v Praze přespat, měli tam poslanci nějakou ubytovnu, žádný luxus. Pokud se předpokládalo, že jednání bude na více dnů, často to bylo spojeno s víkendem. V zaměstnání žádné úlevy neměla. S tím pouhým zvedáním ruky to nebylo tak jak píšeš. Poradci, pokud byli třeba, byli zaměstnanci ministerstev a ministerstva byla snad ani ne třetinová oproti dnešku. Další poradci, jak má dnes Prezident, poslanci a podobně jak je tomu dnes, že jich má každý z ministrů několik také nebyli. Nebylo jí co závidět. To co píše Filip o různých večírcích, oslavách a otvírání čehokoli se běžně poslanci nezúčastňovali, pokud ano ve svém volném čase, pokud to bylo v dosahu jejich bydliště a náhradu měli pouze cestovné.

led

Filip84, nie je mi jasné, o ktorých rokoch a ktorom štáte píšete. Vami udávané čísla sú ako rozprávka pred spaním.
Chcete tvrdiť, že podľa vás průměrné mzdě Kčs 1,073.00 v roce 1960 poberal 158 násobok tejto mzdy? Dovoľte sa mi jemne pousmiať nad vašim umeleckým vykresľovaním socialistickej sci-fi. Zjednodušene, netárajte!

Filip84

led: Ne, bral Kčs 240,000.00 a sám si to snížil na Kčs 170,000.00.

https://www.re­tromania.sk/cs/le­topocet-1940-1949/ceskoslovensti-socialisticti-prezidenti