player242

Jaký máte názor na Vladimíra Iljiče Lenina?

Otázka je jasná.
Doplňuji:
Doplnění: Názor na něj a jeho činy.

Nejlepší odpověď
autacek

Sám jsem jej nezažil a jelikož jsem jeho činy v učebnicích a literatuře našel již převyprávěny ze všech stran a pohledů a pravda je ta, kterou hlásá strana co právě vládne, tak nemám názor raději vůbec žádný. ;)

Další odpovědi
huxa

Měl něco v hlavně, podobně, jako Hitler, kdyby se uchovala Leninova vize komunismu a nenastoupil Stalit, třeba by většina lidí proti komunismu neměla takovou averzi.

fcoop

Psychopatický masový vrah.

Mimochodem – teď je z technických důvodů mauzoleum,kde leží vycpaný,zavřeno.
On měl výročí,tak mu dávali hobla a přetrhli ho.

Zvědavý

Nic víc než pitomý komunista který potlačoval základní lidská práva a svobodu projevu. Pro komunisty je to hrdina který je dodnes vystaven na odiv v Moskvě ve svém vlastním mausoleu.

MonkeyKing

Stejný jako na všechny Rusáky. Ale myšlenky měl docela dobrý a kdyby byl demokrat, možná že by to bylo i k užitku…

Jikra

Masový vrah.

01Ricco

Je věčný.

jirkajirka

Lenin byl hodný člověk,děti měl rád. Říkal jim učte se ,učte se. Budete řídít letadla traktory. za dobrou práci pojedete na hory:

led

Vladimír Iljič Uljanov – Lenin.
Lenin nie je priezvisko, ale stranícka prezývka
Názory na každého „človeka tvoriaceho dejiny“ sú menlivé podľa doby, spoločenského zriadenia a názoru. Povedať jednoznačne bol taký a taký nemožno, tak isto ako nemožno oddeliť od seba ľudskú podstatu človeka, jeho vzťah k ľuďom od jeho náuky.
Každý „človek tvoriací dejiny“ nielen Lenin, má dve tváre – súkromnú a verejnú – oficiálnu.
Podľa informácií pamätníkov bol v súkromí družný, veselý, rád sa rozprával s deťmi, mal bohatú fantáziu, veľa študoval, tvrdý k sebe, (nebudem zabiehať do jeho sexuálnych dobrodružstiev, čo s obľubou robia jeho oponenti).
Oficiálnu tvár poznáme z rôznych dokumentov.
A oficiálny názor je menlivý podľa počasia, doby, vládnúceho svetonázoru, pretláčaný medzi ľudí a ovplyvňujúci ich pohľad, slovom mnohí pozeráme na človeka nie ako na človeka, ale na predstaviteľa čohosi, čo nám médiá a „láskavá vládnucá moc“ naservírujú. To len my, naivní, si myslíme, že je to náš pohľad…
Aký možno mať názor na niekoho, ak máte pohľad len z jednej strany? Ak pozeráme na niekoho od chrbta, vidíme jej (jeho) tvár? Páni, nestalo sa vám, že ste odzadu oslovili krásnu slečnu (nádherná postava, vlasy, vôňa) a odpovedal vám muž?
Ale k otázke na Leninové činy:
Človek, ktorý využil svoje charizma na stmelenie nesúrodého davu ľudí v organizované štátne zriadenie. Toto mu nemožno poprieť.
Vrah? Zamyslime sa nad situáciou nedostatok úrody, zničené sady, polia, niet čo jeho. V „sýpke“ Ruska zúri hladomor… K Leninovi priviedli vojaka. Ukradol chlieb. Príkaz Lenina znel : zastreliť!. Zamysleli ste sa nad pohnútkami tohto príkazu?
Ak by každý, kto má tú možnosť, ukradol chlieb, čo by jedli ostatní?
Teraz túto situáciu presuniem na súčasnosť: Veľká voda 2013. V čase záplav sa našli ľudia, nedbajúci na ohrozenie iných, ukradli časti protipovodňových zábran. Pochválite ich, alebo pošlete rovno k múru?…
Z tohto je jasné, že na každého, nielen „človeka tvoriacého dejiny“, treba pozerať optikou vtedajšej doby rozšírenú o pohľad nových súčasných informácii.