e1232851@trb

Jaký máte názor na to odjet po VŠ do zahraničí na rok nebo dva? Nebo je lepší jít „budovat kariéru v ČR“?

Nejlepší odpověď
da ny

Každého věc.
Někdo jede po skole, náročném studiu do zahraničí „timeovat“, cestovat, atp..... proč ne. Kariéra mu neuteče, ale začínat se bude hůř ;).

Pokud odchází za prací a studoval na státní škole, měl by výdaje na studium státu uhradit, nebo odejít po „odpracování“ školného (3 – 5 let v ČR) =>
zatím jen návrhy ;).
Např. lékař, bez praxe a atestace by v oboru v cizině pracovat nemohl.
Člověk po škole, bez zkušeností, v zahraničí nemusí vždy uspět. Ještě nic neumí..... (pokud není nadaným/výjimečnám vědcem, programátorem, vynálezcem, umělcem apod. již během studia).
Záleží také na tom, o jaký jde obor a jak je absolvent šikovný.
Do světa může vyrazit vždy. Dokud však nemá „svázané ruce“ starostí o rodinu,
je to snazší.
Každý musí zvážit svá přání, očekávání, možnosti , schopnosti a pracovních příležitostí, pokud chce v zahraničí pracovat.
🙂

Další odpovědi
independent

Nemáš-li konexe, v ČR kariéru nevybuduješ, alespoň poctivě ne.

ivzez

Já bych zahraniční pobyt doporučila. Samozřejmě v případě,
že by nešlo jenom o cestování. Ideálně v zemi, kde už studoval
jeden nebo dva semestry v rámci Erasmu.

Přidá-li vysokoškolák k absolvovanému studiu praxi v zahraničí,
nabídne budoucím zaměstnavatelům v ČR více.

Moje dcera ještě před ukončením VŠ takhle odjela do Irska. Zamýšlela
tam zůstat a pracovat půl roku, ale nakonec tam zůstala mnohem déle.
V návaznosti na Irsko ještě skoro půl roku cestovala po latinské Americe.

Během pár týdnů po návratu našla práci u pobočky zahraniční firmy.
(Přestože ta „irská“ praxe nebyla v jejím oboru.)

anonym

Pokud v zahraničí seženeš v tvém specializovaném oboru sponsora, tak ano, pokud nemáš v ČR lidi na vyšších pozicích, je zbytečné „budovat kariéru v ČR“ (osobní zkušenost)✌