dust8

Jaký máte názor na otomismus?

Časté používání klišé “je to o tom”; vzniklo otrockým překladem z angličtiny

Příklad:
“Velikonoce nejsou jen o pomlázce, ale i o duchovních hodnotách.”
“Dnešní hokej je hlavně o hokeji.”
“Parma není jen o romantické lásce, ale taky o šunce.”

Zdroj: https://cesti­na20.cz/slovnik/o­tomismus/

Nejlepší odpověď
annas

Otázka zde již na toto téma byla. Ale domnívám se, že nevadí původ a používá ní připomenout, O tom to je = otom-ismus.

Jěetě jsem si vzpomněla, že se uživatelům říká otomani.

Myslím si, že s spojení se rozšířilo vlivem Pitkina, který vystupoval v pořadu Ivana Mládka.

Občas slyším, že návštěva hor – je to o počasí, nošení roušek – je to o koronaviru atd.

Jak jste napsal, tento původně slangový patvar vznikl překladem z it is about, které se používá v češtině ve špatném kontextu. Bohužel tisku i v TV

Je vidět, že vždy není správné bezhlavě přejímat slova či spojení, a to v poslední době z angličtiny.

Je třeba tento tvar správně použít.

O čem je kniha Babička od Boženy Němcové ? Samozřejmě, jsou i jiné množnosti např. O čem vypráví tato kniha?

Další odpovědi
marci1

Jedná se o otrocké přeložení z angličtiny. Nejhorší je, když „otomismus“ používají lidé v médiích, jež by měli mít kultivovaný projev.
🙂

Kepler

Nadměrné používání všech možných klišé mi připadá jako hloupé. Patří sem i takové, jako: „To je běh na dlouhou trať“. Nebo „V blízkém časovém horizontu to není možné“ , „Napříč politickým spektrem“ a spousty dalších. Zapomíná se, že čeština má nejbohatší možnosti vyjádření. A vo vo tom to je!