dust8

Jaký má význam a původ sousloví „lážo plážo“?

Nejlepší odpověď
annas

Odkaz na vysvětlen stejného dotazu í najdete v archivu
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-vznikl-vyraz-lazo-plazo
--

Z jiného zdroje
"lážo plážo = v pohodě. Někdy se odvozuje od romského lačo dobrý, ale pravděpodobný původ je z německého lasch chabý,.

Druhá část je ozvěnou prvního slova s typickou retnou souhláskou na začátku. "

Podle SNČ, s. 230

Ještě z Etymologického slovníku Jiřího Rejzka

Uvádí stejně, je doplňuje, že plážo je asociace na pláž.

Jinak lážo ssouvislost s příd. jménem laxní – ‘nedbající povinností, uvolněný,
vlažný’, laxnost. Přes něm. lax z lat.laxus ‘volný, roztažený, nevázaný"

pláž, plážový. Z fr. plage tv. z it. piaggia‘úbočí, břeh’ z pozdnělat. plagia tv. a
to asi z ř. plágios ‘příčný, šikmý’"

Další odpovědi
marci1

Výraz lážo se vyskytuje ve stejným smyslu jako slovní spojení lážo plážo i samostatně. Pochází asi z německého lasch (chabý, mdlý) nebo z francouzského, německému nepříbuzného slova lâche (volný, nenapjatý, mdlý). Pokud by byl původ francouzský, pak by byla etymologická souvislost se slovem laxní podobného významu.
Výraz pláž obsažený ve slově plážo, které se jinak než v tomto spojení nevyskytuje, evokuje líné, rozkošnicky pomalé pohyby a polehávání na mořské pláži. Se slovem pláž ale nesouvisí, jde jen o rýmovou ozvěnu slova lážo, která nemá žádný význam.[1]
Hovorové slovní spojení lážo plážo vzniklo u poválečné mládeže a motivací vzniku byla podobnost a totožnost hláskové skupiny se slovem žúžo. 🙂
https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/l%C3%A1%C5%BE­o_pl%C3%A1%C5%BEo