annas

Jaký má původ pojmenování „černí baroni“ pro příslušníky PTP v románu M. Švandrlíka?

Jeho název Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky.

Proč za Čepičky?

Nejlepší odpověď
vagra

Toto oslovení se vztahovalo na příslušníky PTP a technických praporů na Ostravsku.
Pravý moment, kdy to vzniklo, byl na jedné šachtě, kde vždycky potom, co vyfárali a než je odvezli zpátky do tábora, vběhli do kantýny, kde jednak byla hezká kantýnská, jednak tam měli pivo a nějaké dobrůtky.
A protože vojáci, kteří je doprovázeli, už chtěli být doma, křičeli na ně
„Hele, nejste žádní uhlobaroni, nejste žádní baroni, jdeme!“ Na to konto si začali říkat baroni a pak už k tomu jen přibylo to černí, protože oni byli černí.
Dáno to také bylo jejich výložkami, které byly černé.
No a za Čepičky se říkalo, protože v 50tých letech, byl ministrem obrany generál Alexej Čepička.
Doplňuji:
Později se tak říkalo všem příslušníkům PTP.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:01Xok93xbfcJ:­www.ct24.cz/tex­tove-prepisy/historie-cs-eu/74915-cerni-baroni-a-petepaci/+pro%C4%8­D+se+PTP+%C5%99%C3%AD­kalo+%C4%8Der­n%C3%AD+baroni&cd=2&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz

Další odpovědi
hanulka11

Zřejmě proto že to byli třídní nepřátelé komunistického Československa padesátých let 20. století.

Válčili jsme za Čepičky Myslím,že tím bylo myšleno za komunisty

(Alexej Čepička, Gottwaldův zeť, byl tehdy ministrem obrany). Tento humoristický román o absurditách v tehdejší socialistické armádě byl sice v normalizačním období logicky zakázán, ale i tak koloval mezi lidmi a patřil k nejžádanějším titulům

Zdroj: http://www.ro­ger.borec.cz/i­mages/maturita/22­.doc