dust8

Jaký má původ a význam slovo „duchna“?

Říká se tak něčemu masivnímu či tak?

Nějak jsme tak začali říkat obří a těžké peřině, ale netuším jak to souvisí?

Nejlepší odpověď
annas

Když jsem byl dítě, existovalo jen lokální topení, přikrývala jsem se duchnou, peřinou nadusanou husím peřím. V místnosti zima, ale pod peřinou bylo teploučko.

U nás na Moravě se tak říkalo každé peřině na přikrývání.

--

Původ slova – Václav Machek Etymologický slovník

duchna ‘velká, ’. Jen čeština, slovenština a polština. Asi k  :duch ve významu ‘nadýchaná peřina.

duch – původní význam ‘dech, závan’ je doložen slovanských jazycích. . Psl. *duchъ lze srovnat s lit. daũsos (pl.) ‘vzduch’, vše z ie. *dhouso, *dheuso- od *dheu- ‘vanout, dýchat’.

Duchna vypadá jako nadutá, nafouknutá.

Další odpovědi
Kepler

Já znám duchnu jako objemnou peřinu plněnou opravdickým drhnutým husím peřím. Vůbec nemusela být těžká, ale báječně hřála. Kdysi se v zimě už na noc netopilo a ráno šla pára od huby. To se pak z toho teplého hnízdečka špatně vylézalo. Teď už máme mnohdy ústřední topení a v nejlepším případě se peřiny přešívaly na péřové deky.

aliendrone

Ano, duchna je BIG peřina, jak píše Kepler. Podle mne to souvisí s excelentním tlumením průvodních jevů při „vypouštění duchů“, když jsi duchnou přikrytý, ale je to jen má hypotéza, střelba od boku. ;) :D :D

Kepler

alien: tak taková souvislost mě nenapadla. Neměla by to potom být spíš PUCHNA?

aliendrone

Kepler>>> Jakkoliv by se to dalo hned z první akceptovat, tak „vypouštění duchů“ zahrnuje nejen puchy, ale i zvuky (obvykle). ;) Proto mi přijde „duchna“ výstižnější.

Na druhou stranu je fakt, že třeba gangster Dochy škodolibě vypouští neslyšitelné duchy (průvodní zvuk samozřejmě existuje, ale na frekvencích pro člověka neslyšitelných – slouží k rozhánění front u pokladen či kolon na červené) a o tobě je známo, že útočně vypouštíš rajský plyn (k omámení nebohých obětí) – a ten přeci nesmrdí. :)

Tudíž bych moji domněnku tímto nepovažoval za vyvrácenou. ;) :)

Kepler

Ta aplikace na rozhánění front se mi líbí. Dnes vařím fazolový guláš s čerstvým kmínovým chlebem. To zaručeně rozežene i protibabišovské demonstrace. 🙂