Avatar uživatele
dust8

Jaký má původ a význam slovo „duchna“?

Říká se tak něčemu masivnímu či tak?

Nějak jsme tak začali říkat obří a těžké peřině, ale netuším jak to souvisí?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, aliendrone před 1770 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Když jsem byl dítě, existovalo jen lokální topení, přikrývala jsem se duchnou, peřinou nadusanou husím peřím. V místnosti zima, ale pod peřinou bylo teploučko.

U nás na Moravě se tak říkalo každé peřině na přikrývání.

--

Původ slova – Václav Machek Etymologický slovník

duchna ‘velká, ’. Jen čeština, slovenština a polština. Asi k  :duch ve významu ‘nadýchaná peřina.

duch – původní význam ‘dech, závan’ je doložen slovanských jazycích. . Psl. *duchъ lze srovnat s lit. daũsos (pl.) ‘vzduch’, vše z ie. *dhouso, *dheuso- od *dheu- ‘vanout, dýchat’.

Duchna vypadá jako nadutá, nafouknutá.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Já znám duchnu jako objemnou peřinu plněnou opravdickým drhnutým husím peřím. Vůbec nemusela být těžká, ale báječně hřála. Kdysi se v zimě už na noc netopilo a ráno šla pára od huby. To se pak z toho teplého hnízdečka špatně vylézalo. Teď už máme mnohdy ústřední topení a v nejlepším případě se peřiny přešívaly na péřové deky.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

Ano, duchna je BIG peřina, jak píše Kepler. Podle mne to souvisí s excelentním tlumením průvodních jevů při „vypouštění duchů“, když jsi duchnou přikrytý, ale je to jen má hypotéza, střelba od boku. ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

alien: tak taková souvislost mě nenapadla. Neměla by to potom být spíš PUCHNA?

před 1770 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Kepler>>> Jakkoliv by se to dalo hned z první akceptovat, tak „vypouštění duchů“ zahrnuje nejen puchy, ale i zvuky (obvykle). ;) Proto mi přijde „duchna“ výstižnější.

Na druhou stranu je fakt, že třeba gangster Dochy škodolibě vypouští neslyšitelné duchy (průvodní zvuk samozřejmě existuje, ale na frekvencích pro člověka neslyšitelných – slouží k rozhánění front u pokladen či kolon na červené) a o tobě je známo, že útočně vypouštíš rajský plyn (k omámení nebohých obětí) – a ten přeci nesmrdí. :)

Tudíž bych moji domněnku tímto nepovažoval za vyvrácenou. ;) :)

před 1770 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Ta aplikace na rozhánění front se mi líbí. Dnes vařím fazolový guláš s čerstvým kmínovým chlebem. To zaručeně rozežene i protibabišovské demonstrace. 🙂

před 1770 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek