dust8

Jaký má původ a význam slovo cejprat?

Nejlepší odpověď
annas

Existují podobná slova pro zajímavost

"cejpratka je plachta z lokťa plátna
kúdelnýho. Obrubí se, přišije 4 sáhy
pantů od provazníka k ní, a možete
uvázat nošisko, jaký chcete zz tráv-
nica (dok. 182).

I z plachty se často trousila tráva, stejně jako se bryndala voda>

cejpravý, zdlouhavý (záp. Moř.).

Nářeční slovník

cekat, bryndati, ulévati mléko
z velkého hrnce několikráte po sobě ;
mlíko rozcékané (Jevíčko).

Cejpra, brněnský céprat = bryndat, rozlévat vodu či tekutinu, rozlévat ji td.

SNČ

Zajímal mě původ slova,. Jde o zvukovou podobu, která v různých nářečích zněla jinak. Proč to tak je zřejmě ,. souvisí s hláskovým vývojem,. který neproběhl všude stejně.

Našla jsem něco v souvislosti s jazyky, jak se vyvíjelo pojmenování podobné či stejné skutečnosti.

Sloveso mýti – různé varianty svědí o zvukovém původu slova
Základem je sloveso mýt,. Od něho vznikla různá další nářeční či oblastní slovesa, která vody rozlišila a vznikly různé varianty.

„Přípona chat o-, ob-, vy-, pro-, ošplíchnout, ošplouchnout,
zř. ošpláchnout* se, koho n. si, komu co.
ob. expr. kachnit, káchat, cákat, cachtat,
čvachtat, čmáchat (zř. čváchat, čáchat),
cmírat, cmrndat, žbráchat, žbrouchat, žblouchat, žbrundat, bryndat || vy- se, koho (ve
vodě, v umyvadle), dial. kácat, pančat, cejprat, cejkat, čvandrat, žbrúňat, cmírdat,
čvandrat, čandrat, žbláchat |“

http://www.post-information-age.com/id32402­/jazyk/jazyky/in­doevropske(1_ja­zyky/slovanske(1_ja­zyky/c(2es(2ti­na/Cesky_slov­nik_vecny_a_sy­nonymicky/Data/25­.htm
Později se význam posunul.

Další odpovědi
marci1

Cejprat – rozlévat něco, *bryndat, plýtvat vodou, častěji brněn. jako *céprat.
http://www.slan­gy.cz/SNC_Ukaz­ky.html