Patti

Který konkrétní den znamená: do 4. 3.?

Pokud mám např.: vrátit knížku do 4.3., znamená to, že poslední den, kdy ji můžu vrátit je 3.3., nebo ji mohu vrátit i 4.3.? Protozě co konkrétně znamená „do“?
Vím, že to je stupidní otázka, ale zajímá mě to. :)

Nejlepší odpověď
sesednizkola

Do 4/3 je vcetne 4/3 stoprocentne.

Další odpovědi
marci1

Do 4.3. je do 4.3. Prošlá lhůta vrácení byla 5.3. 🙂

quentos

Ta otázka není zas až tak stupidní, protože je to zřejmě jinak, než by se mohlo zdát. Podle SSČ např. „do roka a do dne“ znamená „(nejpozději) přesně za rok“ (SSČ str. 61). Podle této logiky by to tedy ve Vašem případě znamenalo „nejpozději 3.3.“
Osobně bych se sice taky přikláněl k marciině verzi, ale slovník je holt slovník :{/> zbývá doufat, že to knihovna nebude brát zas až tak doslova…

annas

Potvrzuji quentosovu odpověď

PSJC – příklad
dovolená od 1. do 10. včetně

Jeden z významů předložky do = „značí dobu, do jejíhož průběhu něco spadá.“ Ale není uvedené včetně

Správně by mělo být tedy uvedené:vrátit do 4. 3. včetně, jinak platí poslední den = 3. 3. Záleží na tom, jak v knihovně řeší.

Klaproth

Poslední termín je 4.3.

Dochy

Souhlasím, že ta otázka stupidní není 😉 Přikláním se, že poslední možný termín je 4. Pokud na tom záleží, pak se zpravidla přidává „včetně“.