annas

Jaký je význam a původ spojení „koukol mezi pšenicí“?

Nejlepší odpověď
kropitko

Tak význam je takový, že je něco špatného mezi dobrým, užitečným a původ hledat zde
,,
http://www.roz­hlas.cz/stred­nicechy/slova/_zpra­va/174509
Doplňuji:
Přesně je to takhle. V českém překladu Matoušova evangelia si můžeme přečíst příhodu o tom, jak jeden člověk nasel na své pole obilí a v noci přišel nepřítel, který na oseté pole, v Novém zákoně se píše, „nasál“ semena koukolu. Obilí vzešlo a mezi obilím se ukázal i koukol. Služebníci chtěli koukol vytrhat, ale pán jim to nedovolil, protože by prý s koukolem mohli vytrhat i pšenici, ať počkají do mlácení a teprve pak oddělí koukol od pšenice. Ta příhoda je podobenstvím a říká zhruba tohle: na třídění dobrého od zlého je dobré počkat, až se věc úplně vyjasní, když se to uspěchá, můžeme ublížit dobrému. V původní Bibli příhoda opravdu je, jenže se v ní nevyskytuje koukol. S koukolem je ostatně ta historka dost nesmyslná. Koukol se od pšenice dá rozeznat prakticky hned poté, co rostliny vzejdou, a jen slepý by s koukolem mohl vytrhat i pšenici. V původním znění Bible byla na poli mezi obilím rostlina zvaná zizanie, česky jílek mámivý. A to je rostlina, která než nasadí klas, je k nerozeznání podobná pšenici, jak se píše v knížce Zakopaný pes.

Další odpovědi
anonym

To je asi jako růže mezi trním,nebo to jak se říká-oddělit zrno od plev.

hanulka11

mohlo by to být také přirovnání oddělit chudé od bohatých …takové ty" plívy od nadřazených"

možná to i tak kdysi vzniklo.....?

anonym

Jde o rozeznání pozitiv od negativ.
Původ? Je to alegorie.